petr7712

Nevíte prosím někdo, jakým vzorcem se dá vypočítat tento příklad?

Těleso o hmotnosti 4 kg narazí rychlostí 10 m.s-1 do tělesa o hmotnosti 2 kg, které se pohybuje rychlostí 4 m.s-1. Vypočtěte, jakou rychlostí se budou pohybovat obě tělesa, jestliže se při srážce spojí.

Odpovědi
Kelt

Je třeba znát směr rychlosti, protože rychlost je vektor. Potřebujeme znát i dobu, kdy dojde srážce a pak počítat jako vzorec pro hybnost. Součin hmotnosti a rychlosti je hybnost. Tedy zákon zachování hybnosti. Pro různé úhly vyjdou různá řešení.

Pepa25

Pokud tělesa zjednodušíme na hmotné body a náraz bude na přímce proti sobě, tak jednoduše přes hybnosti, resp. zákon zachování hybnosti …

orwell

Myslím, že zadání předpokládá pohyb obou těles po přímce. Pak mohou nastat dva případy:
1/ tělesa se pohybují stejným směrem a rychlejší narazí do pomalejšího
2/ tělesa se pohybují proti sobě
V obou případech se tělesa spojí (celková hmotnost bude dána součtem jejich hmotností) a budou se pohybovat stejným směrem, jako těleso s větší hybností před nárazem. Rychlost však bude v každém z obou případů rozdílná.
Dále platí, že součet hybností těles před nárazem se rovná hybnosti po nárazu. Jestliže víš, že hybnost tělesa se rovná součinu jeho hmotnosti a rychlosti sestavíš lehce rovnici pro neznámou rychlost po nárazu. V prvním případě mě vyšlo v = 8 m/s a druhý si vypočítej sám.