annas

Nevíte, proč voda v čajníku ztichne chvíli před tím, než začne vřít?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Na rozpáleném dnu čajníku se z vody tvoří bublinky přehřáté páry, které stoupají vzhůru. Zpočátku je obklopuje podstatně chladnější kapalina, takže pára bleskově kondenzuje a bublinky s hlučným doprovodem implodují (imploze je opak exploze, prudce se při ní zmenšuje objem).

Těsně před dosažením bodu varu je už ale voda velmi horká, takže bublinky nemají důvod implodovat. Dobře slyšitelný zvuk proto na chvíli přestane vydávat i ohřívaná voda – ale jen do té doby, než při bodu varu začne klokotat čili tvořit velké bubliny vodní páry.

Zdroj: Reader's Digest Výběr