annas

Nevíte, proč si při únavě zpravidla mneme oči?

Nejlepší odpověď
vagra

V podstatě se tak připravujeme na spánek. Tlak na svaly okolo očí, které ovládají jejich pohyb, totiž přes nervová spojení v hlavě stimuluje takzvaný bloudivý nerv. A ten zase snižuje srdeční frekvenci, takže se zklidníme a snáze usneme. Nejde tedy o naučené gesto – oči si bezděky protírají i docela malé děti, když jsou ospalé.

Uklidňující účinek silného mnutí očí (které mimochodem může vést až k mdlobám) se využívá například v bojových sportech, při masážích, hypnotických seancích, ale také třeba při zklidňování násilníků ve věznicích.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=217

Další odpovědi
hanulka11

Oči jsou nejdřív unavené a já je často zavřu a rukama si přejedu přes zavřené oči -je to taková masáž a osvěží mě to , nějak se tím stimulují body a únava je pryč