iceT

Nevíte proč se těžké situaci říká svízelná?

Co má společného s rostlinou zvanou svízel?

Nejlepší odpověď
annas

Opět hledisko jazykové.

Staročeské slovo sviezel znamenalo strast, nesnáz.

Bylina svízel se ve staré češtiny jmenovala vězel, vizele, viezek (od viezti – přivazovati, připevňovati se) = bylina s delším stonkem, jejíž části se snadno přichytí.

Takže to bylo zřejmě naopak – název byliny byl asociací a podobností slov změněn na svízel (působící nesnáze) a původní pojmenování zaniklo.

Vl. věd., etymologický a staročeský slovník.

Další odpovědi
dědapetr

Svízel přítula (Galium aparine) je jednoletá rostlina. Pochází ze Severní Ameriky a Eurasie. Dosahuje výšky 1 – 1,5 m, občas 2 m. Na stonku a na lístcích jsou háčky, díky kterým se rostlina přichytává. Je rozšířena hlavně v nížinách a podhorských oblastech.A jak se přichytí tak jde těžko sundat.od toho se říká těžké situaci svízelná.

sejtanka

Protože je to souhrn v jednom slově- náročné životní situace, zatěžové a obtížně řešitelná situace ,proto „svízelná“ situace.
Svízel je bylina,která dokáže uvolnit nastalý tlak a dává prostor pro vyřešení stavu, které zoufalství vyvolalo.