annas

Nevíte, odkud pochází spojení, že se knoflíky občas zapnou „šejdrem“, jinak také „na žida“?

Má tento způsob zapínání knofliků u židů nějaký význam? Proč?

Nejlepší odpověď
fcoop

Když je něco špatně, nakřivo, ať už ve skutečnosti, nebo ve světě lidských (jen zdánlivě jen abstraktních) emocí, je to prostě šejdrem. Linka malíře pokojů, nerovná laťka, obrubník co „nezařezává“, špatně vytištěná titulní stránka nové knihy, nebo snažení některých politiků. Někdy se prostě věci nedaří, a smůla se takzvaně lepí na paty, jindy je šejdrem poznamenaná činnost počátkem celé řady dalších průšvihů. (Net)

„Na žida“ – pátral,nevypátral.
I když význam je jasný.
Určitě to nevzniklo z obdivu,je to jasný despekt.
„Máš to na rusa“ – to neexistuje,i když­.....

chudst

Zajimave – tomuhle se taky rika „na zida“? To je podruhe, co to slysim v tomto tydnu – a nikdy predtim jsem to neslysel. Kdyz jsem s tetou podlepoval jednu hru a ujela mi izolepa (po zalepeni byla zkrabacena), teta take rekla, ze to mam „na zida“. Ohledne zidu jsem trosku precitlively, zajimam se o druhou svetovou valku a myslel jsem, ze je to brano ve vyznamu, ze „zide jsou krivaci“ a nelibilo se mi to. Evidentne jsem si to myslel spatne – pokud ma tento zpusob zapinani knofliku u zidu nejaky konkretni vyznam a toto je odvozenina z daneho vyznamu, pak budu hrozne rad, kdyz se to dozvim – diky za tuhle otazku! Dekuji casto, ale za tuhle obzvlast.

Kerberus

Něco jsem našla:

http://blog.h-aluze.cz/perletove-knoflicky-a-jejich-environmentalni-vyznam-v-judaice/