Avatar uživatele
annas

Nevíte, odkud pochází spojení, že se knoflíky občas zapnou „šejdrem“, jinak také „na žida“?

Má tento způsob zapínání knofliků u židů nějaký význam? Proč?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? vagra, iceT, chudst, dědapetr, anonym, fcoop, anonym před 4644 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fcoop

Když je něco špatně, nakřivo, ať už ve skutečnosti, nebo ve světě lidských (jen zdánlivě jen abstraktních) emocí, je to prostě šejdrem. Linka malíře pokojů, nerovná laťka, obrubník co „nezařezává“, špatně vytištěná titulní stránka nové knihy, nebo snažení některých politiků. Někdy se prostě věci nedaří, a smůla se takzvaně lepí na paty, jindy je šejdrem poznamenaná činnost počátkem celé řady dalších průšvihů. (Net)

„Na žida“ – pátral,nevypátral.
I když význam je jasný.
Určitě to nevzniklo z obdivu,je to jasný despekt.
„Máš to na rusa“ – to neexistuje,i když­.....

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
chudst

Zajimave – tomuhle se taky rika „na zida“? To je podruhe, co to slysim v tomto tydnu – a nikdy predtim jsem to neslysel. Kdyz jsem s tetou podlepoval jednu hru a ujela mi izolepa (po zalepeni byla zkrabacena), teta take rekla, ze to mam „na zida“. Ohledne zidu jsem trosku precitlively, zajimam se o druhou svetovou valku a myslel jsem, ze je to brano ve vyznamu, ze „zide jsou krivaci“ a nelibilo se mi to. Evidentne jsem si to myslel spatne – pokud ma tento zpusob zapinani knofliku u zidu nejaky konkretni vyznam a toto je odvozenina z daneho vyznamu, pak budu hrozne rad, kdyz se to dozvim – diky za tuhle otazku! Dekuji casto, ale za tuhle obzvlast.

před 4644 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Něco jsem našla:

http://blog.h-aluze.cz/perletove-knoflicky-a-jejich-environmentalni-vyznam-v-judaice/

před 4641 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek