annas

Nevíte, od čeho jsou odvozeny názvy některých obcí?

Hledala jsem jednu adresu a připomněla si obce – např. Dunajská Středa, Sobotka, Úterý, Kravaře, Dzbel.

Nejlepší odpověď
anonym

I naše obce je pojmenována po někom,ale někdy to jde těžko určit
http://www.ne­kor.cz/cz/r-clanek.php?ic_clan­ku=3

Další odpovědi
vagra

Názvy některých obcí,souvisí se záměrem oslavit významnou osobnost (v slovenštině sufixem -ovo) ve jménech Bernolákovo, Hurbanovo, Palárikovo, pojmenovat obec podle dne povoleného trhu, např. Dunajská Streda, Rimavská Sobota (v Čechách např. Sobotka, Úterý), podle služeb, které vykonávali obyvatelé obce. např. Ovčáry, Kravaře apod., podle vodního toku, podle zvěře, která se v blízkosti vyskytovala, např. Losenice (kdysi tam byli losi), Zubrnice, Srnice aj. Odkazuje se také na společný zdroj jména, např. jméno Beskydy k nám přišlo — obdobně jako Grúň — s valašskou kolonizací. Některá jména tvoří antonymní dvojici, např. jméno Bečva (ze základu bek, beč — ‚pláč‘), tj. ‚řvoucí řeka‘, proti Tichá, Tichava.
Nakonec jsem našel i ten Dzbel-
Uvádějí se paralely s pomístními jmény (tj. s jmény neobydlených objektů v terénu), např. u místního jména Dzbel ze stč. zdbel, což znamená ‚studánka v dutém pařezu, údolí se studánkou.
Doplňuji:
Opravuji-Pravděpodobnější je-ta Dzbel.

Zdroj: zkráceno a upraveno-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:iIl­bF5kXf7MJ:nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D6461+Jak%C3%BD+je+p%­C5%AFvod+m%C4%9Bs­ta+Krava%C5%99e+v+­%C4%8Cech%C3%A1ch&cd=3&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

hanulka11

Již samo jméno Kravař je dokladem mimořádné starobylosti tohoto městečka. Názvy obcí tohoto typu, odvozené od určitého zaměstnání obyvatelstva, objevují se totiž v 11.století, v době, kdy knížecí přemyslovci upevnili svou moc nad celou českou zemí

Městečko Úterý… německý název zněl Neumarkt (Nový trh), zřejmě s tržním dnem v úterý
http://www.kra­varecl.cz/his­torie.html

http://expedi­ce.rps.cz/loka­lity/3858-Utery-mesto.html

Dzbel…
Slovo „dzbel“ znamenalo sedlo mezi lesnatými stráněmi nebo také strouhu

http://www.obec­dzbel.cz/

dudu

Velmi častým názvem obcí je Lhota.
Obyvatelé zmíněných nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (často 5 nebo 8 let). Tomuto období se říkalo lhóta a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.

Dnes se na území ČR nachází cca 500 Lhot, Lhotek či vesnic, které toto pojmenování mají v názvu. Největší z nich dle počtu obyvatel je Ostrožská Lhota na Uherskohradišťsku. Největší seskupení těchto vesnic je ve východních, jihovýchodních a jižních Čechách, tedy na území mimo staré sídelní území. Z toho se usuzuje, že vznik těchto vesnic náleží do pozdějších fází osídlovacího procesu, kdy se začaly osídlovat i méně hodnotné půdy ve vyšších polohách.

anonym

od toho je tu wikipedie a jsem si docela jisty, ze pokud je znamo z ceho je nazev mesta odvozen, bude to v patricnem heslu wikipedie venovanem danemu mestu urcite uvedeno …

staci tedy jen vyhledat nazev mesta, zde >> http://wikipe­dia.org