medvídek1999

Nevíte někdo nějaká: ustálená spojení která odkazují na bibli?

Máme to za dú a já tomu nerozumim..
Děkuju :)
např. Kainovo znamení :)

Nejlepší odpověď
ponovotny

třeba „to je Jidáš“, nebo „Jidášův polibek“. Co to znamená si najdi na Wikipedii

Další odpovědi
fcoop

Jde o to,že se z Bible spontánně přenesly určité významové – dejme tomu – „prvky“.
Tzv. „biblismy“. A používají se.
Jako přirovnání.
Třeba:

Zůstat jako solný/solnej sloup nebo jako Lotova žena je biblismus, tedy ustálené slovní spojení pocházející z Bible, které vešlo do slovníku mnoha jazyků jako rčení (přirovnání) a vyjadřuje např. stav člověka zcela ochromeného tím, co vidí; nebo nesmírné překvapení, které pozorovateli „vyrazí dech“; případně pro případné varování, co se stane při nedodržení podmínek, za neuposlechnutí.

Po nás potopa
Jde o ustálené slovní spojení, které se používá pro vyjádření nevhodného až bezohledného, krátkozrakého vztahu k budoucnosti. Od počátku křesťanství byla generacím vštěpována představa hrůzné zkázy za nesnášenlivost, pýchu a utlačování bližních. Během staletí se pak biblická potopa stala symbolem velkého trestu přicházejícího v okamžiku, kdy mocní tohoto světa překročili míru násilí, snesitelnou pro utiskované a bezprávné. (Net)

www

Dávej ve škole větší pozor, na nejasnosti se ptej učitele!
Toto nejsou stránky na řešení DÚ líným a nepozorným žákům 😉

ivzez

Na tom není čemu (ne)rozumět.
Stačilo dávat ve škole pozor,
paní učitelka určitě uvedla řadu příkladů.