Dudny

Nevíte někdo neco o bejvalém kinu Mír v Plzni? Historii?

Dost by mi to pomohlo protože na netu nic neni :/

Nejlepší odpověď
jmhad

pokud si pamatuji,tak kino Mír bylo v Bolevci vedle 18.ZDŠ na rohu Náměstí Odboje .Ovšem ono to nebylo kino jako takové,tedy jako známe dnes. Byla to „sokolovna“.Ony tehdy byly v Bolevci sokolovny dvě.Jedna v Lidické,druhá právě na Ledecké /od ní Plasská- dnes Plaská/.Ta na Ledecké byla taková honosnější, sál měl i balkón.Ta první byla přízemní,ale zase větší a příjemnější areál kolem. Dnes opravdu oáza stromů mezi paneláky.Kdo-resp. která jednota /Sokol,Orel,DTJ či další – tehdy měla téměř každá politická strana svoji „tělovýchovnou jednotu“/ si nechal jednu či druhou „sokolovnu“ postavit,ví asi jen kronikář.
Té lepší na Ledecké se říkalo sokolovna nebo „U Vránů“.Té druhé říkali místní lidé cvičiště,ale přespolní sokolovna. /Ulice Pod cvičištěm /.Ale hospoda byla v obou.Ta první,ještě funguje a byla či je spíše pro pěkné venkovní posezení.
A protože tehdy nebyla televize,bylo kino minimálně v každé čtvrti jedno, nejlépe dvě.A tak se celkem logicky rozhodlo,že pro cvičení bude sloužit ta na Lidické a ta na Ledecké bude spíše pro kulturu.Nakonec hned vedle byla škola se svojí tělocvičnou.A ona také byla spíše v centru tehdejší čtvrtě,dříve samostatné obce Bolevec/obec byla připojena k Velké Plzni až v roce 1942/ a vedle školy,která pocházela z 30 let minulého století.A protože tahle "sokolovna měla podobnou architekturu oněch let mohla být také v těch letech postavena.Ta na Lidické byla starší.
V sále se tedy udělala malá úprava na promítání ,tedy plátno a promítací kabina na balkóně a už se jelo..Židle byly úplně normální v řadě vedle sebe,ti v zadu už toho moc neviděli,ale to tehdy nikomu nevadilo.Když byla zábava či jiná kulturní událost ,tak se dali židle kolem zdi či jinak upravili,podle potřeby.
Tahle sokolovna dnes neexistuje.Po roce 1975 byla zbourána a jsou tam paneláky.Škola je tam dosud.
Doplňuji:
chtěl bych doplnit,že ona přeměna sokolovny na kino byla cca 1956–1960. Pokud někdo sbírá body za odpovědi hledáním na NETU,má smůlu.

Další odpovědi
mosoj

Jak na netu nic není ?

http://www.ge­ocaching.com/se­ek/cache_deta­ils.aspx?guid=386762be-ef61-48aa-b6c1-879b46a39b0e