Agneta

Nevíte někdo jestli je pyl z tisu (Taxus)jedovatý?

Máme na zahradě samčí tis (ten nemá ty červené plody), a dnes se začaly větrem zvedat žluté pylové mráčky.

Nejlepší odpověď
briketka10

Není je jen slabě dráždivý pro alergiky.

http://ustecky­.denik.cz/zpra­vy_region/pro-alergiky-nejvice-zastoupenym-pylovym-alergenem-je-stale-pyl-olse-20160306.html

Sestra měla na zahrádce Tis s těmi červenými bobulemi a
kvůli pejskovi Yorkšírkovi je všechny vykácela. měla strach,
aby se neotrávil. Navíc tam pobíhal i můj kocourek. Myslím,
že i pro ptáčky je jedovatý.

Další odpovědi
honza19hk

tis je jedovatý ovšem při konzumaci, to že z něj něco lítá nevadí,když ho nebudeš baštit, ani ptáci to nežerou.

RyuzakiKate

To červený není bobule, ale dužnatý nepravý míšek obalující semeno^^

Agneta

Briketko, tak tomu říkám skvělá odpověď…fakt, děkuji:D

briketka10

Fakt je tak skvělá nelži mi 😁

briketka10

Myslíte tedy, že je jedovaté pouze to jehličí?

briketka10

Tak díky, proto je tedy už zahrádka bez nich.
My myslely, že ty bobule jsou jedovatý a nic
si o Tisu nepřečetly 😁

briketka10

Ale stejně, kdyby pejsek, nebo kocourek
zbaštili jen toho Tisu víc, tak tu otravu
snad poznáme je prudce jedovatý našla
jsem o něm článek tak teď nevím:
http://www.priznaky-projevy.cz/otra­vy/tis-cerveny-otrava-tisem-cervenym-priznaky-projevy-symptomy

gecco

Briketko, jedovatý je celý tis (dřevo, kůra, jehličí, semena) – prave krome té dužiny bobulí…
😉

Agneta

Odpověděl mi v poště i gecco, a to už bylo přímo vědecké – muselo by se prý požít 200 gramů, aby to člověka otrávilo, ale to by asi platilo o jiném pylu taky:D

briketka10

Ony jsou jedovaté ty červené bobule a
o nich se tu jednou už psalo pamatuješ.

Agneta

Ty bobule právě jedovaté nejsou, jen ty jadérka, to vím, ale o tom pylu jsem nemohla nic najít:D
Takže lepší by bylo mít na zahradě ten samičí tis:D
Ovšem hezkou otázkou by bylo, jestli někdo praktikuje vaření marmelády z tisu, tu bobulku* můžeš klidně ochutnat, a chutná dobře – trochu ananasem, trochu malinou…:D
*)pozor na jadérko!

gecco

Z jedné bobulky se neotravis, ani kdybys jáderka rozkousala…
😉
Marmeláda prý je dobrá (osobně nevím), ale nikomu (pokud vím) se nechce drbat s dokonalým vypecokovavanim…
😉