bekyna

Nevíte někdo čím slepit kameninovou formu na beránka, aby to bylo neškodné pro lidi a vydrželo teplotu 175°.

Nejlepší odpověď
anonym

Uživatelé internetu z 21. století, ale dovednosti z dob krále Klacka, drátování se aplikovalo tak před 100 lety, kdy ještě nebyly dnešní technologie.
Jakákoliv lepidla na bázi silikonu snášejí až 250°C, průmyslové tmely až 1560°C.
Viz pár odkazů:
LUKOPREN S 9440

  • vysokomodulový kyselý tmel pro strojírenství a autoopravárenství s tepelnou odolností 250 °C (krátkodobě až 290 °C).

http://www.lepidla-centrum.cz/www/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=17&Ite­mid=2

Otázka zněla čím slepit, ne čím sdrátovat.
Naše firma prováděla i speciální instalace v saunách, kde je vyžadována vysoká tepelná odolnost a silikonové produkty byly jediné splňující požadovaná kritéria.
Doplňuji:
ad Sůwa, s denním odstupem doplněná účelová oponetura nemá technické ani věcné opodstatnění a ke všemu vykazuje hned 7-násobné profesionální pochybení.

  1. Silikonové báze vulkanizují vzdušnou vlhkostí a poté jsou chemicky inertní.
  2. Dle této scestné úvahy by musely být zakázané i všechny silokonové kuchyňské potřeby (pečící formy, stěrky, tepelně odolné podložky a řada dalších produktů, jež musely projít atestací a splňují veškeré hygienické normy.
  3. Lukopren byl uveden jako jeden z odkazů prokazující vysokou tepelnou odolnost, nikoliv jako jediné a přímé doporučení. V technických podmínkách není ani slůvko o nějaké laické hypotéze, naopak v rubrice „nedoporučené použití“ je uvedeno „žádné“. viz odkaz s detaily, snadno doložitelnými.
  4. Možnost použití i v jiných oborech ještě neznamená, že by jeho univerzalita byla jakkoli omezena. Navíc se jedná o samostatnou řadu s použitím až do 1600°C, což tazatelka zjevně nepotřebuje.
  5. Lepidlo se aplikuje na styčné plochy, u nichž tudíž po slepení ani nedochází ke styku s obsahem formy. Kromě toho při provozních teplotách v troubě by se de facto jakékoliv škodliviny sterilizovaly (stejným procesem, jaký se používá i v lékařství a tam jsou extémní nároky na neškodnost a důslednou čistotu.)
  6. Důkaz o použití lepidel dané řady i v potravinářství je v dalším odkazu.
  7. Tazatelka se táže výslovně na možnost slepení, variantu vyhození formy tedy považuje až za krajní řešení a na to rozhodně nepotřebuje rady chytrolínů.

http://www.den­braven.sk/spe­cialne-tmely/0494-potravinarsky-silikon-55-sk103.html?lang=sk
http://www.lu­cebni.cz/Produk­ty/Lukopren%20S%209­440

Zdroj: http://www.technic­kalepidla.cz/ty­pe-11-silikonova-lepidla-a-tmely.aspx

Další odpovědi
badisko

povolat dratenika…

Sůwa

Otázka mne zaujala, tak jsem hledala řešení, ale nejjednodušší je skutečně formu vyhodit a pořídit novou, nebo ji využít už jen jako dekoraci.
Určité řešení nabízí oprava hrnčířským šlikrem ( hrnčířská hlína, nebo kaolin rozmíchaný ve vodě ), ale bez následného vypálení a obnovení glazury, by nemusel být výsledek uspokojující. Stejně by ale oprava vyžadovala zpevnění drátováním, což je technika i v poslední době dost používaná, zejména poři tvorbě dekoračních předmětů.
Doporučovaný Lukopren S 9440 sice snáší vyšší teploty, ale vzhledem k jeho používání ve strojírenství a autoopravárenství nezaručuje zdravotní nezávadnost.

Drap

Nejlépe zdrátovat. Dělalo se to tak vždy, i jako prevence, a je to zřejmě nejlepší způsob. Najdi si někoho v okolí, kdo se zabývá drátovaním, těch lidí je poměrně dost. Nemusí to být živnostník, stačí zkušený amatér. Při troše zručnosti by jsi to možná zvládla i sama.

M.

Jak píšou a já bych se stejně bála nějak riskovat a zkusila bych si pořídit kvalitní novou formu :)

honza19hk

červenej silikon na těsnění bloků motoru.