annas

Nevíte,které zelenině a proč se říkalo jablko bláznů?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Lilek byl prý nazýván Řeky jablkem bláznů. Věřili, že kdo se ho přejí, přijde o rozum. Tato krásná fialová zelenina si však takové označení jistě nezaslouží.

Zdroj: http://www.ga­mabedynky.cz/li­lek.html

Další odpovědi
vagra

Lilek pochází z Číny a Indie, ale podmanil si celý svět. I když se mu jistý čas říkalo „jablko bláznů“. Věřilo se totiž, že jeho přílišné pojídání člověka zbavuje rozumu.
Kdybyste ho jedli syrový, museli byste dát těm pomlouvačům za pravdu. Teprve tepelně zpracovaný se zbaví hořkosti a jedovatého solaninu. Podle legendy má ovšem i velmi zajímavé schopnosti. Dokáže prý rozmnožovat peníze. Rozříznete plod, vložíte do něj minci nebo bankovku, obě půlky opět pevně přimáčknete k sobě a zakopete do země. Kdo to udělá, brzy prý přijde k velkým penězům.
Velké peníze lilek rozhodně přinesl anglickým obchodníkům, kteří ho v 17. století přivezli do Evropy.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/210572235­300024/