annas

Nevíte,která hora někde v Asii je posvátnou pro věřící čtyř náboženství:hin­duismu, buddhismu,křes­ťanství a islámu?

Které jsou s ní spojené legendy?

Nejlepší odpověď
vagra

Nad džunglí jihozápadní Srí Lanky ( dřívější pojmenování Cejlon) se tyčí osamocená žulová hora vysoká 2243 metrů, které se říká Adamova.
Hora se stala posvátnou pro věřící čtyř významných náboženství: hinduismu, buddhismu, křesťanství a islámu. Všechna čtyři mají na ostrově své přívržence; převažuje však buddhismus, přestože na Srí Lance vykazuje určité prvky hinduistická a islámská tradice.
Hinduisté věří, že stopu zde otiskl při tanci bůh Šiva, když tvořil svět.

Buddhisté zase věří, že stopa patří Buddhovi, ale jeho skutečný otisk je pod touto viditelnou proláklinou. Skrytá stopa je prý obtisknuta v obřím safíru a udělal ji Buddha při své třetí a poslední návštěvě ostrova, který se tu prý naposledy opřel o skálu než vstoupil do nebe.

Křesťanství si stopu přivlastnilo, když na ostrov v šestnáctém století přijeli portugalští křesťané. Byli přesvědčeni, že stopu otiskl svatý Tomáš, když na Cejlon přinesl křesťanství. Označení upadlo v zapopmenutí, ale i křesťané považují tuto horu za svatou, stejně jako vyznavači všech místních náboženství.

Jméno Adamova hora je odvozeno z muslimsko-arabské tradice, která praví, že stopa patří Adamovi, jenž zde stál tisíc let na jedné noze v naději, že Hospodina obměkčí k návratu do ráje opravdového.

V islámu je Adam zástupcem Boha a Prorokem-poslem a podle islámské tradice byl původním stavitelem svatyně Kaba v Mecce. Byl však vypuzen z Nebe, ale milosrdný Bůh jej přenesl na Cejlon, aby jeho potrestání zmírnil, neboť Cejlon je nejnebeštější kraj na světě.

Muslimové věří, že Adam s Evou spolu žili po vyhnání z Ráje právě na Adamově hoře.

Zdroj: zkráceno z-http://druido­va.mysteria.cz/MIS­TA_SILY/ADAMO­VA_HORA/adamo­va_hora.htm