annas

Nevíte, kdy vznikl invalidní vozík, který usnadňuje život nepohyblivým jedincům?

Nejlepší odpověď
Drap

Neznám žádný oficiální zdroj, ale kolečkové židle se objevovaly již v 16tém století

Další odpovědi
dědapetr

Historie invalidního vozíku:
1500 př.n.l.
500 př.n.l.
15. století
16.století
17.století
18.století
19.století

Zdroj: http://www.bez­barierova-mesta.cz/pred­nasky/vyvoj_in­validniho_vozi­ku_demoverze.pdf

vagra

Vynález, který dnes významně pomáhá částečně nebo zcela nepohyblivým lidem, mohl vzniknout pouze spojením dvou hlavních součástí.
Kolo i křeslo bylo známo už kolem roku 4000 př. n. l. v Mezopotámii, ale kdy přesně došlo k jejich kombinaci, nevíme. Dochovaly se ale zápisy řeckých a římských lékařů, kteří nařizovali dopravovat nechodící pacienty na čistý vzduch na nosítkách nebo právě na křeslech s kolečky. Nejrůznější typy kolečkových křesel se začaly výrazněji objevovat od 17. století a jejich hlavním účelem bylo pohodlí postiženého. Brzy měly nastavitelná opěradla zad a nohou, záhy byly k vidění i modely, s nimiž pacient mohl pohybovat vlastní silou.
Moderní vozík vynalezl Američan Herbert Everest, který po důlním neštěstí ochrnul na dolní končetiny. Společně s inženýrem Jenningsem vyrobili roku 1933 v Los Angeles první kovový skládací vozík.

Zdroj: http://www.mi­nutasencyklope­dii.cz/index.php?na­zev=10&minuta=161

anonym

Tak to vím naprosto přesně.Bylo to v době,kdy Švejk jel s kripl károu na Bělehrad! 😁