annas

Nevíte, kdy se v našich školách objevilo první povinné známkování?

Slyšeli jste o známce 6?

Nejlepší odpověď
fcoop

To klečení na hrachu a pod. – to nebylo tak zlé – co?

http://heylot­tka.blog.cz/1106/ty­py-skolniho-hodnoceni-2-cast

Další odpovědi
chudst

V roce 2005 oslavilo povinné známkování na školách 100. narozeniny. Přesně v roce 1905 totiž přestalo slavným c. a k. úřadům stačit jen slovní hodnocení – třeba „návštěva školy řídká a nestálá“. Muselo dojít i na jednoznačnou známku. Její slovní vyjádření užíváme dodnes: 1 – výborný, 2 – chvalitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatečný, 5 – nedostatečný.

Zanikly ale jiné dobové speciality, třeba možnost i s jednou pětkou postoupit do dalšího ročníku nebo povinnost učitele sestavovat z žáků třídy žebříček (v USA to dělají dodnes).

Velkou kuriozitou klasifikace pak byla známka šestka, kterou u nás během okupace po velkoněmeckém vzoru zavedly protektorátní školské úřady. Hodnocení tehdy zněla takto: 4 – dostatečný, 5 – sotva dostatečný, 6 – nedostatečný.

=============­======================
A zkopiruji i tento bonus, ktery mi prisel zajimavy:

Mimochodem, podle školského výnosu za okupace směli mít z každého předmětu v každé třídě jedničku jen dva žáci a s vyznamenáním směl prospět pouze jeden! To aby se příliš neposilovalo sebevědomí českých dětí…

Zdroj: http://kvety.a­tlas.centrum.cz/zau­jalo-nas/2011/9/20­/clanky/vite-jake-byvaly-tresty-ve-skole-co-treba-milion-rozdanych-pohlavku/