annas

Nevíte, kdy se objevil a co znamenal pojem železná kráva, který se dnes používá pro pojmenování prodejních automatů?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Železný dobytek (též železná kráva) je označení pro dobytek, který ve středověku majitel vydal pachtýři s příslibem navrácení téhož počtu dobytčat stejné jakosti po skončení pachtu. Každé poražené dobytče tedy muselo být nahrazeno jiným, proto se ujalo označení železný dobytek, tj. dobytek, který nikdy neumírá.[1]
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­lezn%C3%BD_do­bytek

Další odpovědi
vagra

Instituce „železná kráva“ vznikla už ve středověku.
Téměř každá fara vlastnila jednu, dvě, nebo celé stádo krav a ty pronajímala těm nejchudším. Navíc se taková pomoc prezentovala a tvářila, jako největší dobrák a pomoc bližnímu v době nejtěžší. Krávy získávala fara od bohatých sedláků většinou docela zdarma, jako odpustek za nějaký těžký hřích.
Často to byla náhrada místo smírčího kříže, neboť takový smírčí kříž žádný užitek církvi nepřinášel. Jindy se za takovou krávu sloužily mše za zemřelé rodinné příslušníky boháčů.
Dnes tento institut „železné krávy“ velice často suplují různé banky, firmy a lichváři vytvořením všelikých „výhodných“ půjček, které nejdou splatit.
Ve dvacátých letech minulého století děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně profesor František Weyr říkal:
„Za každým majetkem stojí zločin!“
Dneska chce majetek církev zpátky a dovolává se spravedlnosti až do nebe......

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-a-komu-slouzily-zelezne-kravy.html