Avatar uživatele
annas

Nevíte, kdy a kde se „zrodila“ sodová voda? Prodává se ještě?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, elektrikář, iceT, dědapetr, anonym před 4708 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

V 1771 chemii švédštiny profesor Torbern Bergman samostatně vymyslel si podobný spor dělat sodovou vodu. Skromný přesto nemocný, on pokusil se množit přirozeně-šumivé jarní vody myslely v té době být prospěšný zdraví.
Dnes, sodová voda je vyrobena pomíjivým natlakovaným oxidem uhličitým přes vodu. Tlak zvětší rozpustnost a dovolí více oxidu uhličitého rozpustit se než by byl možný pod standardem atmosferický tlak. Když láhev je otevřena, tlak je propuštěn, dovolit plynu se dostat z řešení, tak tvořit bubliny charakteristiky.
Ano prodává se i 2l balení a i výrobníky pro domácí výrobu.

Zdroj: http://sodova-voda.navajo.cz/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Sodová voda neboli sodovka, sifon či „sycená“ nebo „perlivá“ voda je pitná voda uměle nasycená oxidem uhličitým.
Sodová voda vznikla v druhé polovině 18. století a její vynález je připisován dvěma autorům, kteří ji vynalezli nezávisle na sobě. V roce 1771 to byl švédský chemik Torber Bergman, kterému se podařilo smísit vodu s plynným oxidem uhličitým, získávaným při reakci sodíku s kyselinou – proto název „sodová“, přestože již nemá se sodou ani se sodíkem nic společného. V roce 1772 to byl anglický sládek Joseph Priestly, který jímal oxid uhličitý vznikající při kvašení piva a poté ho míchal s vodou.
Dnes je sodová voda základem při výrobě všech druhů limonád, od roku 1888 je takto sycená Coca-Cola.
Vyrábí se mísením – sycením vody oxidem uhličitým. Pro domácí použití je známá tzv. sifonová láhev nebo větší výrobníky sodové vody – sodobary. V sodobarech je umístěn tzv. saturátor (karbonátor) naplněný stlačeným oxidem uhličitým do kterého se rozstřikuje voda. Ze saturátoru je pak odváděna hotová sodová voda přímo k výčepnímu kohoutu. Sodobar pro profesionální účely bývá vybaven chlazením a přimícháváním ochucovadel pro přípravu limonád. Nejnověji je v USA experimentálně provozovaný automat Coca-Cola až s desítkami přísad, navíc navzájem prakticky libovolně kombinovatelných.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/So­dovka

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elektrikář

Ve starém katalogu jsem našel obrázek.Předchůdce sifonové lahve. Do kovového spodku lahve se dala kyselina citronová a jedlá soda .Prosakující voda přez keramickou destičku aktivovala chemickou náplň.Vyvíjející plyn procházel keramickou destičkou na dně lahve a pronikal do vody.Tlak plynu ve výrobníku zastavil vnikání vody a další vývin plynu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Osvěžující ochucené nápoje z vody a citrusů si připravovali už staří Egypťané. V Evropě se první limonády objevily v 17. století, první zmínka prý pochází z Paříže z roku 1640. Znalci sice tvrdí, že Italové nápoj zvaný „lemonate“ znali mnohem dřív, ale Francouzi byli lepší obchodníci. V roce 1676 získala Společnost pařížských limonádníků na výrobu toho božského nápoje monopol.
Limonádu dělali z pramenité vody a citronové šťávy. A aby se zákazníkům z přílišné kyselosti nekřivila pusa, sladili ji medem. Hmmm…
A pak si doktor Priestley jednou v pivovaru odložil mísu vody nad kvasící pivní sud. Výpary z kvašení, o kterých se říkalo, že jsou schopné zabít myši, výpary, kterým se říkalo s prominutím smrdutý vzduch, měly na vodu podivuhodný vliv. Dodaly jí pozoruhodnou svěžest.
Priestley našel způsob, jak tímto „smrdutým vzduchem“ neboli oxidem uhličitým sytit vodu a tu pak nabízel přátelům jako osvěžující drink. Tak se v roce 1767 zrodila sodovka, která se prodává dodnes.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/208572235­300030/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek