Vladislav97

Nevíte kdy…?

Nevíte kdy probíhala elektrifikace v našcíh zemích? K čemu se používal elektrický proud v té době? A který vědec měl na elektrifikaci českých zemí největší zásluhu? Díky.
Doplňuji:
Díky moc, jěště zkusim zapátrat po datu…

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Někdy za první republiky a velké zásluhy má František Křižík.

Další odpovědi
tom004

Elektrifikace Československa: Podle statistik existovalo v roce 1918 v Českos­lovensku 227 elektrických podniků a organizací a 193 elektráren. Převažoval proud stejnosměrný, ale vyráběl se i proud jednofázový, dvoufázový a třífázový. Vznikla tudíž potřeba proud i napětí unifikovat. Proto bylo důležitým krokem po vzniku samostatného Československa sjednocení elektrických sítí, které bylo realizované na základě Elektrifikačního zákonu, přijatého Národním shromážděním ČSR 22.7.1919.

Zdroj: http://www.ener­gyweb.cz/web/in­dex.php?displa­y_page=2&subi­tem=2&slovnik_pa­ge=elektrifik­.html