annas

Nevíte, kdo poprvé změřil krevní tlak a jakým způsobem?

Prý doma, v klidu, je měření tlaku mnohem přesnější než u lékaře? Souhlasíte?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Poprvé krevní tlak změřil Stephen Hales v roce 1733. U koně. Použil tzv. krvavou metodu. Otevřel koni tepnu, nasadil na ni dlouhou trubici a sledoval, jak vysoko krev tryská. Jeho metodu pak převzali i ostatní lékaři a začali ji používat i u lidí. Byla nebezpečná a rozhodně nebyla příjemná. Nekrvavou metodu vynalezl až v roce 1896 italský lékař Scipione Riva-Rocci. Použil duši ze svého bicyklu, kterou hadičkami spojil s gumovým balonkem a rtuťovým manometrem. Přiložil pacientovi na paži manžetu, nafoukl ji a s prstem na pacientově zápěstí čekal, až přestane cítit puls. Tak změřil systolický tlak. Jak změřit i diastolický tlak, na to přišel o devět let později ruský lékař Nikolaj Sergejevič Korotkov, od jehož smrti 14. března uplyne rovných devadesát let. Použil při měření krevního tlaku stetoskop a mohl tak slyšet všechno, co se v tepně odehrává a tlak přesně odečíst. Korotkovova metoda se používá dodnes.

Ne vždy však v ordinaci nebohému pacientovi naměří přesný tlak. Ještě je tu „efekt bílého pláště“. Mnozí pacienti se prý už jen při pohledu na lékaře, při představě, co jim zase najde, začnou cítit tak špatně, že jim tlak vyletí do závratných výšek. Doma, v klidu, je prý měření mnohem přesnější

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/210572235­300007/