annas

Nevíte, kdo byli slovenští sitnianští rytíři?

Kde podle pověsti údajně „žijí“? Vyjedou zemi na pomoc stejně jako naši blaničtí rytíři?

Nejlepší odpověď
anonym

http://ww.tre­king.cz/regio­ny/sitno-hrad.htm

Jestli vyjedou? Až bude nejhůř?
Co nás tedy ještě čeká? To bylo málo,minulé století?

Další odpovědi
anonym

To je fakt,bubco,kdy bude nejhůř?No asi ještě nebylo tak zle…

Zdroj: http://vyskoc­.blog.sme.sk/c/357/Sit­nianski-rytieri.html

vagra

Protože to je slovenská pověst,uvádím ji v původním znění:
Kedysi dávno žil pri Sitne jeden kováč. Bol šikovný, ale nemal veľa práce, pretože sa nebojovalo a nemal čo do úst vložiť. Mal blízko seba potok, odkiaľ získaval pstruhy a vodu čistú, pramenistú. Deti však nemal začo obliekať, boli ešte malé, ale pomaly rástli. Chcel predať kováčsku dielňu a žiť pokojným životom. Až do doby, kým neprišiel akýsi rytier.

Mal zvláštne brnenie a najprv si mysleli, že je kupcom. Čo od neho môže chcieť? Pýtali sa ľudia jeden druhého. Kováč s ním odišiel kdesi do lesa, nikto ho odvtedy nevidel. Prišli až k Sitnu a kováč začal mať výčitky svedomia. Bál sa, že ho rytier ho zabije a už chcel unikať. Vrch sa otvoril.

Bolo tam mnoho rytierov, nepredstaviteľné množstvo a všetci spali. Jediný bol hore, sprievodca kováča. Kováč musel ukuť mnoho mečov, brnení, len to tak rinčalo. V dedine sa naňho zabudlo a ľudia si mysleli, že ho rytier už dávno skántril. Deti už dávno vyrástli a žena si našla milého.

Za pár rokov sa s poriadnym mešcom vrátil. Našťastie práce mal stále dosť, lebo každý niečo potreboval opraviť. Kde bol? Bol medzi sitnianskymi rytiermi. Tak aj ľuďom hovoril.
A vraj, keď bude Slovákom najhoršie, prídu a pomôžu im. Málokto vedel, že meče a brnenia rytierov sú čarovné. Ľudia mu dodnes neveria, a čo vy?

Zdroj: http://sloven­skyarchivar.pweb­.sk/clanok-sitnianski-rytieri

led

Vyjdú, až bude tak zle, že král Ječmínek zatrúbi na poľnicu a prídu nielen blaníckí a sitnianskí rytieri, ale aj rytieri zo všetkých krajín Európy na čele s kráľom Artušom