annas

Nevíte, kdo byl sv. Baziliš, který je uvedený dnes v církevním kalendáří?

Pranostika o něm tvrdí: „O svatém Baziliši zima všudy čiší“.

Nejlepší odpověď
vagra

Jestli to nebyla původně svatá Bazilisa…a nehodila se do rýmu pranostiky-
sv. Bazilisa, panna a mučednice.
Toto devítileté děvče podstoupilo mučednickou smrt za pronásledování císaře Diokleciána kolem r. 300 v Nikomedii v Malé Asii. Strašlivá muka snášela Bazilisa tak statečně, že místodržící uvěřil v Boha.

Zdroj: vybráno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:kFFRBPI­oYZYJ:www.klaster.vys­sibrod.cz/ces­ky/liturgie/mar­tyrologium/za­ri.html+svat%C­3%A1+Bazilisa&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz