annas

Nevíte kdo a v které době vymyslel samolepicí proužky (nálepky), které se dnes běžně používají?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Zasloužil se o to chemik firmy Minnesota Mining and Manufacturing Company známé jako 3M Spencer Silver.
V roce 1968 objevil lepidlo, které nelepilo. Vlastně, nelepilo tak, jak byste od lepidla očekávali. Když se papír natřený mléčně zbarvenou břečkou přilepil na nějakou plochu a pak se odtrhl, zůstalo lepidlo buď na něm nebo na oné ploše.
Jinému pracovníkovi firmy Arthuru Fryovi, který o nedělích zpíval v kostelním sboru během mše ze zpěvníku vypadla záložka. Malý lísteček se ještě třepotavě snášel s kůru, když přišlo osvícení. Arthur Fry už věděl, co udělat s lepidlem nelepidlem.
A tak se v roce 1977 zrodily samolepicí papírky.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300030/

Další odpovědi
iceT

Vznik samolepících pásek se datuje do roku 1845 a bývá přičítán panu doktoru Horaci Dayovi, který pracoval jako chirurg a prakticky vymyslel sádrovou bandáž na zlomené ruce a nohy, jak ji známe dnes. Rozmach ve výrobě samolepících pásek nastává ze začátku 20. století.

Zdroj: http://www.eu­ropack.cz/kata­log/samolepici-pasky/_radit=ce­na/_smer=a/_stra­na=3