annas

Nevíte, kdo a kdy zdolal jako první Mont Blanc?

Nejlepší odpověď
vagra

V roce 1760 vypsal zámožný ženevský vědec Horace Benedict de Saussure odměnu 20 zlatých za nalezení cesty k vrcholu Mont Blancu.
Jean Jacques Balmat, muž, který se narodil na salaši a živil se jako hledač drahokamů. Nepříliš úspěšně, a tak ho bída donutila ucházet se o vypsanou odměnu. První Balmatovy pokusy byly velmi dobrodružné. Hledal cestu na vrchol bez jídla, bez výstroje. Ale našel ji. Objevil průrvu vedle skal Roger Rouget. 7. srpna 1786 odpoledne Balmat spolu s mladým lékařem ze Chamonix, doktorem Michelem Paccardem, vyrazili k vrcholu. Ve výšce dva a půl tisíce metrů přenocovali a po strastiplné noci pokračovali ve výstupu. 8. srpna, v 18 hodin a třiadvacet minut, dosáhli vrcholu.

Zdroj: kráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/206562235­300025/

Další odpovědi
iceT

Na vrchol poprvé vystoupili 8. srpna 1786 Jacques Balmat a Michel Paccard. První ženou zdolavší Mont Blanc byla 14. července 1808 Marie Paradisová. Datum jejího výstupu však není jisté: uvádí se i léta 1809 či1811.

První fotografie na vrcholu Mont Blancu pořídili bratři Louis-Auguste Bisson a Auguste-Rosalie Bisson (1826–1900) v roce 1861. Putovalo s nimi pětadvacet nosičů technického vybavení, museli nahoru dopravit celou temnou komoru včetně kamínek na rozehřátí sněhu, vše okolo 250 kg. Fotografie byly provedeny s využitím kolodiového procesu na velkoformátové negativy, často až 30 × 40 cm.[2]