annas

Nevíte, jaký má původ grog a jak vzniklo jeho pojmenování?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Od 17. století do roku 1970 se na lodích Royal Navy dával posádce rum jako lodní příděl. Nezřídka byla následkem nedisciplinovanost a opilost. V roce 1740 dal proto anglický viceadmirál Edward Vernon svým námořníkům pít rum zředěný horkou vodou. Později se nápoj ředil i s cukrem a limetkovou šťávou. Vernonova přezdívka byla „Old Grog“, protože nosil často pláštěnku z grogrénu, hrubé látky z hedvábí a vlny. Toto jméno se brzy přeneslo na nápoj. V chladnějším klima Velké Británie se pil grog horký. Od začátku 19. století je nápoj známý i v Německu. Pojem „groggy“ označoval původně pocit, kdy člověk vypil příliš grogu. Dodnes se používá na popsání vyčerpaného stavu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Grog

Další odpovědi
vagra

Angličtí mořští vlci dostávali pro zahřátí a zlepšení nálady půl pinty rumu denně. Pro vaši představu, půl pinty je něco přes půl litru.

Bohužel, někdy měly posádky lodí až příliš dobrou náladu. Docházelo k úrazům, šťastně se motající opilí námořníci způsobili i nejednu katastrofu. A tak admirál Edward Vernon v roce 1740 přikázal rum ředit vodou.
Mořským vlkům se to vůbec nezamlouvalo. Než přišli na to, jak chutný ten nápoj může být, je-li podáván horký, s citronem a maličko přislazený, pili ho s odporem a nechutí. A aby bylo všem jasné, kdo jim tu strašlivou újmu způsobil, začali Vernonově novince posměšně říkat „grog“.
Admirál měl totiž přezdívku „Old Grog“, protože s oblibou nosil plášť, ušitý z „grogramu“, těžké, hrubé látky utkané z hedvábí a vlny či mohéru, často pogumované.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/208572235­300015/