dob.anet

Nevíte, jaký je rozdíl mezi metaforou a rčením?

Např. dostal se mu pod kůži, trefil se do černého, láska až za hrob, stojí to za všechny prachy
Hledala jsem v několika zdrojích a odpovědi se rozcházejí. Byla bych vám vděčná 🙂.

Nejlepší odpověď
annas

Lidová rčení jsou ustálená spojení, která vystihují nějakou stituace a komentují ji, jakési moudrosti.. Dají se zapojit do věty, tedy časovat.

Např.
Prokážeš někomu medvědí službu = uškodíš, nepsloužíš svou odpovědí. Udělali kozla zahradníkem – vybrali toho nepravého. Stejně vaše příklady.

Tato lidová rčení jsou založena na metafoře, tedy na podobnosti, případně přirovnání. Jde o záměnu kvality, vlastností – podle podobnosti osoby, zvířete, věci atd.

Z toho plyne, že metafora je základem rčení, protože metafora vytváří přnesený význam na základě podobnosti, ve spojitosti s původní významem..

Další odpovědi
.anezka.

Metafora je přenesení významu na základě vnější podobnosti př: vláda(někdo vládne) a vláda(senát, parlament)
Rčení je lidová moudrost ve zkratce př:Odmítáme ty, co nás milují, milujeme ty, co nás odmítají.