annas

Nevíte,jaký je původ slova karma (plynového ohřívače)?

Používají se tyto ohřívače stále,i když jsou prý nebezpečné?

Nejlepší odpověď
vagra

Na začátku 20. století jeden bystrý a podnikavý mladý muž pochopil, jakou budoucnost mají v domácnostech plynové spotřebiče a začal je vyrábět.
Ten chytrý a osvícený podnikatel se jmenoval Karel Macháček.
Nejslavnějším z jeho výrobků je plochý průtokový ohřívač vody, obecně známý jako „karma“.
Vyrábějí se dodnes.

Doplňuji:
Pod tímto názvem, vyráběl Karel Macháček také žehličky, sporáky, kamna, radiátory, pražiče kávy, opékače topinek,cukrářské pece, a ožehovače chlupů a peří !

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/206562235­300043/

Další odpovědi
Hlada

Je to název výrobce – Karma Český Brod. Stále se vyrábějí a používají.
Doplňuji:
Karmy mohou být nebezpečné v případě, kdy není zajištěný dostatečný přívod čerstvého vzduchu a v létě, kdy na konín svítí slunce a má opačný tah. Spaliny zůstávají v místnosti, ohřívač pracuje v režimu nedokonalého spalování, vzniká jedovatý CO, který který může způsobit otravu. Pro instalaci se vyžaduje neuzavíratelný otvor předepsaného průřezu.

Jikra

Myslím si že používání plynových ohřívačů vody je na ústupu.
Jsou nebezpečné, to vím z vlastní zkušenosti.
Sem se málem udusil, nehledě k tomu že když poklesl tlak vody a byl ste namydlenej tak
už ste to neumyl protože membrána neotevřela
přívod plynu a konec-studená voda. Brrr. Zlatej bojler.