Fly

Nevíte, jak vzniklo příjmení Roštek?

Dobrý den. Nevíte jak vzniklo příjmení Roštek? Jo a slyšela jsem že nějaký praprapředek byl rytíř na Moravě. Nevíte jestli je to pravda? Děkuji. F.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že toto příjmení souvisí opravdu s rytířským původem, jak se sama zmiňujete. Někteří rytíři totiž měli ve svém znaku rošt jako symbol sv. Vavřince, který byl na roštu upečen, protože neposlechl pokyn biskupa.(Svatý Vavřinec (asi 3. st., Řím) byl dle legendy umučen na železném roštu nad horkým uhlím). Také v r. 1362 je ve staroměstské soudní knize obce Tuchoraz uváděn rytíř Roštek z Tuchoraze.
Ve staročeském slovníku je slovo rošt, roštec uvedeno jako mříž na ohništi sloužící k pečení. Pochází z německého slova Rost ve stejném významu. Příponou -ek se tvořila slova ve významu výsledku děje nebo jména zdrobnělá.
Podle několika internetových stránek.
Doplňuji:
D. Moldanová: Naše příjmení

Roštek – zdrobnělé od obecného jména rošt. Uvádí i druhou variantu – od roští, chrastí , křoví.

Další odpovědi
infant

Myslím, že se jedná o postupnou úprtavu jména Rostislav, které má domácí podoby např. Rostík, Rosťa, Rostek. Znamená „ten kdo rostí“ (dává růst).

Zdroj: infant.blog.cz