annas

Nevíte, jak se dnes jmenuje nádobí či předměty, které se používaly v kuchyni 16. století?

„Uč se kuchyni mýti nejprve. Potom voheň dělati, potom hrnce k vohni přistavovati a vody do nich nalíti. Mísy, kosíře, řešeta, sítka, lžíce, šufany, tesáky, hartuchy, mantve, pometla, hmoždíře, trdla, štoky, rošty, rožny, stoly, almary, hrnce a všecky věci jiné, kteréž k tomu přísluší, aby čistě umyté byly, tomu bych se naučil.“

Podle kuchařky.

Některé výrazy používám – např. šufánek, hmoždíř. Některé se shodují se současností.

Doplňuji:
Nepřipojí se ještě někdo? Některé významy jsem našla. Nejsem si jístá významem slova hantuch. Nevím, co je mantev (mantve).

Nejlepší odpověď
vagra

Protože se o nože zajímám vím,že kosíř byl dlouhý zakřivený nůž.
Kosíře se používaly jako zbraň už za Žižky.

Další odpovědi
rynek878

hantuch-ručník,

Stará paní nejdřív mu dala dvě hrsti ořechů, potom se ho ptala, co dělá maminka. Kája byl jako na trní. Potom přinesla tácek, křídu, sůl a – ručník.

„Tak vida!“ myslil si Kája, „tak hantuch je ručník.“ Pozdravil a zase běžel.

zdroj:

Zdroj: http://cs.wiki­source.org/wi­ki/%C5%A0kol%C3%A1k_K%C3­%A1ja_Ma%C5%99%C3%AD­k/VII._Jak_K%C3%A­1ja_%E2%80%9E­vyku%C5%99oval%E2%80%9C

hanulka11

trdlo je palice na roztloukání nebo drcení
šufan je naběračka
tesák -nůž

Mili @

Hantuch byl nejspíše ubrus…
Mantev teda taky nevím…

annas

Vagro, děkuji za význam slova kosíř. Ten jsem neznala.

vagra

Náhoda.Kdybych se nezajímal o takovéto věci,tak bych to taky nevěděl.