annas

Nevíte, existovalo u nás ve středověku a později nějaké „sociální zabezpečení“?

Řekněme do vzniku ČSR. Zabezpečoval někdo poddané?

Nejlepší odpověď
vagra

Středověk – období církevní sociální péče a podpory a svépomocné spolky (staří, pozůstalý a práce neschopní)
Novověk

  • 15. století = podpůrné pokladny hornických bratrstev

o vyvinula se ze svépomocných spolků mezi horníky (
o instituce řízené radou starších horníků
o prostředky získávaly od horníků (srážky ze mzdy) i od těžařů
o 1527 jim Ferdinand I. potvrdil statut pokladny

  • i spolky zřizované řemeslnickými cechy a tovaryšskými bratrstvy
  • 1661 patent o tulácích a žebrácích (obce mohly přiznat právo žebrat, to však jen práce neschopné chudině).

Marie Terezie a Josefa II. zabezpečení byrokracie; jde však o zabezpečení selektivní, privilegované.
1785 Nařízení pro Království české = povinnost vrchnosti pečovat o chudé a nemocné
Josef II. = chudinské ústavy, vedené „otci chudých“ (voleni obyvatelstvem, vystupovali jako pomocníci faráře; až nařízením 1803 prohlášeni po dobu výkonu funkce za veřejné činitele)

Vznik a vývoj moderních forem SZ – až v 19. století.
zrušení nevolnictví = urbanizace a industrializace -
potřeba koncepčního řešení sociálních otázek

  • do SZ vstuppují obce = poskytování chudinské péče dle domovského práva – ukládány povinnost podnikatelům – vznikají svépomocné instituce (dělnické podpůrné spolky, svépomocné pokladny)
  • 80. léta v Rakousku-Uhersku = Taafeho reformy = zejm. zavedení obligatorního veřejnoprávního pojištění (pojistné platili zaměstnavatelé i zaměstnanci):

• 1888 – zákon o úrazovém pojištění dělníků;
• 1889 – zákon o nemocenském pojištění dělníků;
• 1889 – zákon o bratrských pokladnách;

  • starobní a invalidní pojištění naopak do r. 1918 nebylo

Zdroj: www.vakobobri­.cz/request.php?869

Další odpovědi
tom004

Rožmberkové prý měli vypracován pro jednotlivá panství systém různých úlev a nároků,formou naturálních dávek,pro své poddané a správce panství,které právě tito poskytovali podle potřeb(při naození dítěte,úrazech,úm­rtí ap.).Údajně tato forma různých dávek prý existovala už za vlády Marie Terezie.To vše by mohlo později přejít do dnešního „sociálního zabezpečení“ občanů.Možná by stálo za to porovnat to minulé a dnešní.

Elk

Petr Vok. Toulky čekou minulostí, od jisté doby nepíšu odkazy, ale mně napsat můžete, doporučím!

venkovan

Vedle toho co napsali kolegové a kolegyně, království a především císařství sociálně zabezpečovalo – poskytnutí oděvu, jídla a ubytování pro vybrané mladé převážně chudší muže.
Mnozí z nich „samou radostí“ když byli na nějakém polním dýchánku a před sebou viděli tisíce mladých mužů také ze sociálního programu ale z jiného císařství, či republiky volali: „Za císaře a jeho rodinu“.