iceT

Nevíte co mají společné?

ras a rasista

význam obou slov znám,děkuji
Doplňuji:
kerberus díky-vyčerpávající odpověď,přesně to jsem chtěla vědět…

Nejlepší odpověď
annas

Slova ras a rasista nemají společný kořen, vůbec spolu nesouvisejí… Jde o slova, která jsou odvozena od různých základů…

Rasista je odvozen od slova rasa, které k nám přišlo z němčiny, kde je výraz Rasse, který se sem dostal z francouzštiny, kde říkají race, eventuálně z italštiny, kde to slovo zní razza.

Jisté je, že slovo rasa nemá žádnou souvislost s velmi podobným výrazem ras, přestože jeden z významů slova ras, tedy bezohledný člověk, docela vystihuje jeden z typických rysů rasistů.

Slovo ras existuje jen v češtině, ale naši předkové ho skoro jistě utvořili z nějakého německého slova. Možná ze slova Racker, kterým se v němčině označuje nejen kat, ale i pohodný, možná ze slova Rasen, které znamená trávník, drn; ostatně dalším synonymem pro kata je, jak vědí luštitelé křížovek, slovo drnomistr.

Vlastní vědomosti. Pro ověření vkládám odkazy.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/53141

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/53139

Další odpovědi
vagra

Barbakanova odpověď, že obě slova mají stejný základ je nepravdivá.
Pravdu má Kerberus. Proč tomu tak je, dostatečně vysvětluje ve své odpovědi, ke které není co dodat.

led

ras= pohodný (povolání)
rasista= člověk neuznávajíci lidi jiné barvy kůže

jinak souhlasím s kerberem

anonym

Oba mají stejný kořen! 🙂