zjentek

nevíte co je to za jev?

Svévolně praskla sklenice,k pití. No, v podstatě se rozletěla, jako když do slepic střelí. Stála prázdná na lince a najednou bác- sklo všude v okruhu metr. Stála v klidu,nic mechanického ji nepotkalo.Stála dnem vzhůru, těžké dno, něco jako whiskovka. Tak teď jsem v pasti.. dá se to nějak, třeba fyzikálně, vysvětlit?
Doplňuji:
drap: díky. Mohlo to být fakt real, i když mám tu sklenku už, řekněme, 2–3roky?

Nejlepší odpověď
Drap

Dá se to vysvětlit celkem snadno. Při výrobě v konečné fázi nebylo dostatečně odstraněno vnitřní pnutí ve skle. Po určité době se ,může sklenice takto rozletět. Pomoci tomu teoreticky mohla i vzniklá mikroskopická puklinka, která vznikla při používání sklenice,

Další odpovědi
Mapel

Mohly to být i vibrace. Při nižších kmitočtech i nelyšitelných dojde právě v místě pnutí či výrobní nepřesnosti k rezonanci a prasknutí. Většinou dojde jen k prasklině, ale i rozstřelení je možné. Může to být i obyčejný vlak, který vydává vibrace a sklenice byla dnem vzhůru. Dno se chovalo jako membrána. Pokud jsi v blízkostí kolejí nebo něco podobného, tak to může být i tato možnost.