annas

Nevíte, co je budhistická stúpa, kde se nachází nejstarší a kdo ji založil?

Děkuji za odkaz na jiné inforamce než ty,které jsou uvedeny ve Wikipedii.

Nejlepší odpověď
vagra

Stúpa je buddhistická sakrální stavba sloužící pro uchovávání buddhistických relikvií – ostatků svatých či samotného Buddhy.
V indickém státě Madhjapradéš ve střední Indii zdobí malý kopeček nad ještě menší vesnicí rozsáhlý buddhistický komplex. Nejobdivovanější jeho částí je velká stúpa − svatyně obtočená kamennou balustrádou se čtyřmi toranami, monumentálními branami. Obec a archeologický areál Sánčí založil už ve 3. století před naším letopočtem král Ašóka, který byl horlivým přívržencem buddhismu.

Zdroj: http://nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=1098