annas

Nevíte, co byla (nebo je) Méšova stéla? Kde byla nalezena?

Nejlepší odpověď
vagra

Méšova stéla z černého čediče s nápisem ve starohebrejském písmu se nachází v pařížském Louvre.Nalezena byla v druhé polovině 19. století v Díbánu v Jordánsku. Získání stély od místních beduínů bylo velmi dobrodružné a stéla byla při tom málem zcela zničena
Především dokresluje pohledem z druhé strany SZ/starozákoní/ příběhy, boje a mocenskou situaci doby královské. Dává nám lépe porozumět ideologické řeči panovnických textů té doby, kterou hovoří i knihy Královské (zdůrazňování až zveličování vlastních vítězství, potlačování proher). Méšova stéla patří k základním artefaktům biblické archeologie vůbec.

Zdroj: http://volny.cz/mu­sil.family/bi­blicka-archeologie/20100101-mesa.htm

Další odpovědi
panenka

Méšova stéla patří k nejvýznamnějším archeologickým nálezům 19. století. Je jedním z mála mimobiblických pramenů pojednávajících o dějinách Izraele v době panování omriovské dynastie.

http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/krestanska­vlna/_zprava/635386

Miroslavst

Co byla Méšova stéla nevím, ale vím, že jste dala palec hanulce11 a ona ani nebyla schopná dát hvězdičku. Naštěstí teď neopisovala.

hanulka11

Méšova stéla patří k nejvýznamnějším archeologickým nálezům 19. století. Je jedním z mála mimobiblických pramenů pojednávajících o dějinách Izraele v době panování omriovské dynastie

4 Tzv. Méšova stéla byla objevena v roce 1868 u Dibanu a bývá datována kolem roku asi 830 ante;
o Méšovi srv. 2Kr 2,3n

http://www.et­f.cuni.cz/~prud­ky/pdf/03TREF-Joas.pdf

annas

Miroslave, jsou tací, u nichž je občasná reciprocita neznámý pojem.

Miroslavst

jj, ale spíše bych řekl, že sami berou ale nedávají. Jmenoval bych to jinak než reciprocita.