annas

Nevíte, čemu se v minulosti říkalo „hnus fialovej“?

Proč?

Nejlepší odpověď
SomeSam

Možností jsem našel několik:
1)těsně po válce tady UNRA rozdávala potravinovou pomoc, kde součástí balíčků údajně byl nějaký druh šumáku, jasně fialové barvy.

  1. Genciánová violeť, která byla dříve používána jako dezinfekce (fialové barvy).

A myslím že se najde spusta dalších…

Další odpovědi
arygnoc

těsně po (?) válce UNRA rozdávala potravinovou pomoc, kde součástí balíčků údajně byl nějaký druh šumáku, jasně fialové barvy. Z toho rčení o fialovém hnusu.

barnajka

„Hnus fialovej“ už se tu jednou řešil – nevím, jestli se nakonec podařilo najít 100% věrohodnou verzi, ale já jsem vypátrala, že toto spojení vzniklo podle fialové barvy jednoho bulvárního prvorepublikového plátku, který vydával Jiří Stříbrný :)

V tomto odkazu si najděte dole žlutě označenou diskuzi, jsou to body 37 a 39

http://www.mi­santrop.info/703263-nesouvisla-slova.php

A tady pár slov o panu Stříbrném:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ji%C5%99%­C3%AD_St%C5%99%C3%AD­brn%C3%BD

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-hnus-fialovy-kdyz-je-pritom-fialova-krasna-barva

baghira

Na škole jsme měli i pár hodin ergonomie, a mimo jiné tam bylo řečeno, že fialová barva (zvlášť na větších plochách) vyvolává nepříjemný, resp. negativní pocit.

(Modrá nebo zelená zase zklidňuje, červená excituje atd.)

Kerberus

Omlouvám se za vložení otázky, která už byla. Sice jsem se dívala do lišty, ale zřejmě zadala nějak jinak.

barnajka

Vždyť se nic neděje! :) Nejste první ani poslední, komu se to stalo. Já jsem teda zatím moc otázek nepoložila, ale dám krk za to, že i při tom málu se mi „podařilo“ ptát na něco, co už tu bylo – ovšem jinak formulováno :) Myslím si, že většině uživatelů nevadí odpovídat opakovaně na totéž, vždyť už se to tu řešilo tolikrát! :))