annas

Nevíte,čemu se říkalo „držíto nebo pihovrah?“

Kde se tato slova objevila?

Nejlepší odpověď
vagra

Zřejmě jde o lepidlo, které ve filmu Právě začínáme, pánové J. Marvan a J.Plachta pojmenovali „pihovrah“.
Naši předci používali lepidlo už 4 tisíce let před Kristem. Alespoň podle archeologů.
Našli totiž keramiku, na které byly zřetelné opravy. Když se rozbila, dávný předek ji slepil lepkavou přírodní pryskyřicí. Z doby 2 tisíce let před naším letopočtem pocházejí první recepty na to, jak si lepidlo vyrobit. Používalo se kde co. Vaječné bílky, kůže, kosti, ryby, mouka, škrob, krev, mléko i sýr. Římané utěsňovali lodi térem a včelím voskem. Někdy lepidla vznikla cíleně, jindy ve snaze vyrobit něco jiného.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/209572235­300035/

Další odpovědi
anonym

Tohle je z nějakýho starýho českýho filmu,Plachta s Marvanem vyráběli cosi,co takhle nazvali,bylo to lepidlo,jméno filmu už nevím.Pihovrah jsem jednou vyrobila i já,co by 10-ti letá.Měla jsem pihy,které mi "děsně"vadily,smícha­la jsem ocet s ovesnými vločkami,napatlala na obličej a výsledek?Nepřejte si vidět!Pihy mám dodnes a vzpomínku na oteklý a zarudlý ksichtík taky.

Marunka2

Na jiném odkazu zas mluvili o lihovinách 🙂

Zdroj: http://forum.chro­nomag.cz/index­.php?/topic/4506-co-pijete/page__st__640