Amy9898

Nevím si rady s jednou úlohou.Čím to mám spočítat.Předem děkuju.:))

Závod vyrobí denně 650 výrobků.Kolik jich má denně vyrobit,jestliže se má výroba zvýšit o 12%?

Nejlepší odpověď
hanulka11

kolik je 100%
kolik je 1%
kolik je 12%
no snad si poradíš ne

Další odpovědi
bolak

„procento“ = setina z celku

Ve slovních úlohách, když je zadáno nějaké číslo, tak se to bere jako celek, tedy 100%. V téhle to máš celek 650 výrobků.

650 výrobků … 100%

Když víš že 100% je 650 vůrobků, tak 1% bude 100× méně výrobků, tzn. 650/100.
Ty ale potřebuješ 12%, takže výsledek 650/100 ještě vynásobíš 12×.
Pak už jen výsledek přičteš k původnímu počtu výrobků (protože se neptají na 12% ale na 112%) za den a dostaneš výsledek.
Doplňuji:
Jinak, až se v tom začneš trošku orientovat, tak nějaký logický postupy půjdou stranou a uděláš akorát 650*1,12