zjentek

neví někdo, kolik přibližně °C má asfaltová stezka na slunci, když je tak jak bylo, tzn. cca 38°C vzduchu ve stínu?

Doplňuji:
drap: opravdu tak málo? Já dal v pravé poledne v den H teploměr na slunce a naměřil jsem mnohem vyšší hodnoty ..a to nebyl černej, ale stříbrnej, rtuťovej ..e?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem teplotu asfaltu ve městě, kde je určitě vyšší než mimo osídlení. Teploty dosáhly více než 70 °, tj. o 40 ° víc než byla teplota nad travním porostem naměřená na standardní klimatologické stanici.

http://www.cbks­.cz/SbornikSMlyn11/Stre­daStredova.pdf

Další odpovědi
Drap

Tam může teplota dosahovat cca 45 – 55 . Záleží také hodně na tom jaký je podklad a jak dlouho do daného místa svítí.
Doplňuji:
Dělali jsme měření s dětma a takto nám to vycházelo. Myslím že naměřit teplotu přes 60 nebude vyjímka,

zjentek

drap: a jak se měří ta teplota asfaltu? Jak jste to s dětma měřili? Tos jim jako sundal botičky, nebo nějak speciálněji? ,)