Avatar uživatele
Bičiště

Nevěřme nikomu na světě širém, nemáme jednoho přítele tam…

Myslíte, že tento úryvek z básně je platný? Nebo byl někdy platný a dnes je tomu jinak? Víte kdo je tvůrcem těch slov a básnické sbírky? Báseň doporučuji, stoji za zamyšlení. Ale není optimistická.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, Andělé, johana 56 před 4432 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Andělé

Svatopluk Čech
Zdroj:
http://cs.wiki­source.org/wi­ki/Jit%C5%99n%C3%AD_p%C3­%ADsn%C4%9B/Nev­%C4%9B%C5%99me_ni­komu

Doplňuji:
Básen stojí za zamyšlení,ale je opravdu pesimistická. Jsem k lidem sice nedůvěřivá a obezřetná,ale na své dobré přátelé se takto pesimisticky nedívám.
Bez důvěry není přátelství..

Upravil/a: Andělé

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Damiana

Znám – Svatopluk Čech, Jitřní písně. No je to z roku 1887, nacionalistické i dnes – ano, ale na mne až příliš pesimistické a agresivní. Já osobně neumím a nechci být tak vypjatě vzteklá a naštvaná.
Přidávám pro zájemce celou báseň.

http://www.nar­myslenka.cz/vi­ew.php?nazevclan­ku=&cisloclan­ku=2006052101

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Samozřejmě, že myšlenka o přátelství platí stále.
Jenže je si třeba také uvědomit, že Čechovy verše byly psané v jiné době, v době, kdy se objevují neujasněné představy o tom, zda je důležitější národně osvobozenský boj nebo sociální revoluce. Čechovy národní ideály se nenaplnily, proto je i jeho lyrika pesimistická.
Ve sbírce Jitřní písně, v níž je zařazena i citovaná báseň, vyzývá Čech k národní hrdosti, jednotě Slovanstva, vystupuje proti otupělosti.
Takže jde spíš o „politické přátelství“, které je výzvou ke změně …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michael69

Básník vždy vyjadřuje své vnitřní rozpoložení,které ovlivňuje jeho vnímání skutečnosti.Mohou v tom hrát roli zkušenosti,zkla­mání,jakési společenské klima v té době atd......

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ten který je

Autora neznám,ale zajímal by mne.Vím ale jen, že se kdysi říkalo za éry hippies – nevěř nikomu komu je přes třicet.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Moniccc

Myslím, že se to musí brát podle toho, jak kdo komu věří a jaké má přátele.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek