Aram R.

Nevěřící v kostele, mohu na mši?

Zdravím, jsem nevěřící, ale zajímá mě, jestli mohu zajít v neděli na mši do kostela. Jen si to celé vyslechnout. Kamarád mě ale odrazuje, protože nebudu vědět co se při mši dělá a ostatním by to mohlo vadit. A že by mě mohli z kostela i vykázat, když jsem nevěřící. Stačí, když se s ostatními postavím a posadím, když je třeba a pokud se bude zpívat, budu jen otevírat ústa jako že zpívám? A jaké oblečení je pro muže vhodné? Díky za rady

Nejlepší odpověď
gecco

Samozřejmě, že do kostela můžeš…
Nesmíš vyrušovat, nesmíš dělat nepřístojnosti.
Na druhou stranu – pokud se ´uklidíš´ někam stranou, nemusíš ani vstávat/sedat, napodobovat zpěv – nemusíš se účastnit rituálu.
Pokud jde o oděv – předpokládám, že máš na mysli křesťanský kostel (zvyklosti se mohou lišit) – nesmíš mít pokrývku hlavy, doporučená jsou zakrytá ramena (tedy aspoň triko) a kolena (lépe dlouhé kalhoty) – samozřejmě čistý, ´nesmrdící´…
😉

Další odpovědi
klumprt

Myslím, že do kostela nikdo nikomu vstup nezakazuje. Ovšem pokud neovládáš základy toho, co se na takové mši sluší a patří, doporučuju v rámci ohleduplnosti necpat se dopředu, abys to tam nijak nenarušoval, ale postavit se někam dozadu ke vchodu a vše pozorovat zpovzdálí. Kdyby náhodou šlo do tuhého, můžeš kdykoli snadno odejít, ale myslím, že si tě nikdo ani nevšimne. A když budeš celou dobu stát, odpadají i potíže se stoupáním a sedáním. Napodobovat zpěv nebo křižování nedoporučuju, mohlo by se to zvrtnout v trapas.

Dochy

Z těch obvyklých záležitostí v kostele je Ti jako nevěřícímu zapovězena svátost eucharistie (přijímání). Tj až „všichni“ někam půjdou, Ty zůstaň v lavici. Pokud by Tě požádali o nějakou službu při mší (v některých kostelech se domlouvá těsně před mší), zkrátka řekni na rovinu, že jseš jen host…
Oblečení: vhodné je mít alespoň společensky přijatelné rifle (nepotrhané, čisté) a odpopovídající košili. Ale na mši chodí třeba i vodáci po týdnu na vodě a jsou zpravidla tolerováni (samozřejmě nejdou v plavkách, ale zrovna čerstvě vyžehlené kalhoty se na vodě shánějí těžko).
Otvírat hubu není třeba. Pokud si ale všichni stoupnou, pak pokud Ti nic nebrání, doporučil bych vstát s ostatními. Podle mně je to základní výraz úcty k ostatním přítomným – podobně jako po mistrovství světa v hokeji si stoupneš i když hrají hymnu soupeře.
Doplňuji:
ad Pumík: Zpravidla kněz neví kdo k eucharistii může a kdo ne. Znalí, kteří nemohou k eucharistii naznačí gestem (prst před ústy, něco jako PŠŠŠT gesto). Ale nevidím důvod, proč by tam měl jít „nevěřící“ (samozřejmě záleží na jeho cítění, že já nevidím důvod ještě neznamená, že důvod není)

pusinka50

Samozřejmě, že můžeš na mši i jako nevěřící. Nejsem katolička. Byla jsem mimo pohřbů i na dvou půlnočních vánočních mších a neviděla jsem žádné pohoršené pohledy, že nemluvím a s dítětem na klíně ani nevstávám.

Lidé věřící přemýšlí jinak a určitě jim nevadí, když neumíš modlitby a žalmy. Stačí, když povstaneš, když povstanou všichni ostatní.
Doplňuji:
Při cestování po republice jsem navštívila kdejaký kostel. Ať při mši nebo mimo ní se do kostela jen podívat. Hodně mě to pokaždé uklidnilo, zmocnilo se mě uvnitř pokaždé něco tak moc tichého a zklidňujícího…:-)

anonym

…až dojde na"lámání chleba"(eucharistie -rituál,kterým je každá mše svatá zakončena – katoliqé),tak počítejte s tím,že vám udělá Pan farář prstem křížek na čelo a hostii (corpus kristus) dostanete až si vás pořádně změří,protože jak známo i v katolliqé vládne pojem HIEARCHIE jako všude na světě,no jo,ale to neznamená,že když se dostanete individuálně k samotnému bohu,že jste vyhrál v loterii,protože i kněz dělá jen svou práci…
Doplňuji:
Natužte si vlasy libarem,nalakujte si nehty černým lakem a představte si,že jdete na diskotéku.

arygnoc

otázka je, čo od toho čakáte.

budete sklamaný, miesto povznesenia zažijete pocit tiesne a sklamania z nevyslyšaných prosieb, prianí a sťažností. boh má proste odpojený telefón. alebo má obsadené alebo je nedostupný.
no a nevyhnutný tanec nezrozumiteľne mumlajúceho kňaza s kadidlom.

;-Q