Nik92

Neumělecký text – o myších a lidech

Chtěla jsem se zeptat, na český jazyk mám za úkol udělat pracovní list z díla O myších a lidech. S uměleckým textem nemám problém, ale moc nechápu co mám zvolit jako neumělecký. Když si najdu recenzi tak se v ní většinou píše a ději knihy, což je mi takové hloupé to dávat jako neumělecký, když v uměleckém mám úryvek z knihy. Poraďte prosím.

Odpovědi
SeptikB

U nás ve škole jako neumělecký text používáme buď recenze (nevím, co je na tom hloupého, u maturity to bude taky), nebo komentáře náhodných čtenářů k té knížce. Dají se získat v e-shopech, čtenářských stránkách, nebo právě pod těmi recenzemi na knihu, vždy pod článkem. Dá se na nich dobře rozebírat pravopisné chyby, úroveň inteligence autora, názor, srovnání s ostatními knihami, děj …

led

Zjednodušene:
Hodnotenie umeleckého diela faktami je neumelecký text.
Príklad (nie hodnotenie knihy, ale predstavenia):
V danom predstavení režisér použil netradičné prvky herectva a čiastočného odklonu od pôvodného diela. Kostýmy i scéna neurčujú dobu ani priestor deja. Hlavné postavy vytvorili neurčitý prepletenec, ktorý miestami kričí, miestami šepká až do nezrozumiteľna… a tak ďalej