jana91

netbox „staci to“ – staci rychlost internetu pro dva bezne uzivatele?

Ahoj, stehuji se pritelem a chceme si poridit internet od netboxu – „staci to“: Tarif Rychlost tarifů ve tvaru příchozí/odchozí rychlost
NETBOX Internet STAČÍ to 25/25 Mb 40/10 Mb 10/40 Mb . Muj dotaz zni, staci tato rychlost na bezne (=bezproblemo­ve/rychle) pouzivani internetu pro dva uzivatele? Tedy internet hlavne na emaily, skype, par flash aplikaci, obcas youtube a stahnuti nejakeho filmu. Predem dekuji za odpoved.
p.s. Jeste bych chtela poprosit o vysvetleni rychlosti, jednotkam rychlosti rozumim, ale proc jsou udavany, 3 sloupce a ne jen jeden, resp. co znamenaji?

Nejlepší odpověď
Quimby

Nejsou to 3 různé nabídky rychlostí?

Většinou se uvádí 25/25 Mb/s
První číslo je rychlost stahování(dow­nload) – 25 Megabitů za sekundu, ovšem prohlížeče, torrenty a celkově velikosti souborů se uvádějí v bajtech nikoli bitech. Převod z bitů na bajty je /8.
Film o velikosti 25 Megabajtů by se stahoval tedy 8 sekund.

Druhé číslo označuje nahrávání(upload) – také 25Megabitů, což je naprosto dostačující. Když komunikuješ přes internet, tak počítač odesílá data právě touto rychlostí. Tato rychlost je většinou důležitá pro ty co nahrávají na internet hodně věcí – filmy…

Takže u nabídek si dávej pozor na udávanou rychlost, zvlášt na jednotky. Zmíněných 25Mb/s je tedy rychlost cca 3 MB za sekundu.
Dále pozor na zmínku o agregaci – např. agregace 1:5 znamená, že se internet dělí mezi 5 uživatelů, takže tvoje nejnižší garantovaná rychlost by byla 5Mb/s, ovšem pouze kdyby ostatní využívali svůj internet naplno, což se málo kdy stává, ale znamená to, že rychlost bude většinou v rozmezí od 20–25Mb. zároveň si pak nemůžeš na ně stěžovat za pomalej internet.
Taky pozor na všemožné poplatky za přípojku, nabídky routerů, práce technika… lepší je se zeptat předem a hlavně přečíst smlouvu.

Další odpovědi
setapouch

Jak jsem na tu nabídku koukal, vyčetl jsem, že umožňují změnit si dočasně rychlost downloadu (stahování) nebo uploadu (odesílání). Tipuju, že jde o:
25/25 – standardní nastavení
40/10 – po změně ve prospěch rychlejšího downloadu
10/40 – po změně ve prospěch rychlejšího uploadu

Na požadované účely jsou rychlosti, dle mého, dostatečné, zvlášť s tou možností změny rychlosti.

Nejpřesněji by ti to ale řekli na jejich infolince nebo mailu.