annas

Neslyšeli jste o anglickém svátku tzv. Tlusté úterý či Palačinkový den a o jeho tradicích?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Pancake Day (Palačinkový Den, Tlusté úterý)

Připadá na úterý před Popeleční středou (Ash Wednesday), kterou započíná 40denní půst před Velikonocemi – letos 8. března.

Asi každého by napadlo, že v tento den je tradiční jíst právě palačinky. Ale proč? S tímto zvykem přišli křesťané, kteří dodržovali půst. Během postního období totiž není dovoleno jíst potraviny jako vejce, cukr nebo máslo, a tak se tyto suroviny používali k výrobě palačinek. Dnes všichni slaví Palačinkový den bez ohledu na náboženství.

Tento den ale není jen o jídle. Pořádají se také závody s palačinkami a další zábavné disciplíny. Tato utkání jsou pořádány po celé Anglii. Hlavní náplní této soutěže je dopravit palačinku smažící se na pánvi do cíle. Aby to nebylo tak jednoduché, palačinka se musí několikrát, podle stanoveného počtu, obrátit. Dovednost není ani tak v rychlosti běhu, ale hlavně ve vyhazování a chytání palačinky. Při přeběhnutí cílové čáry musí být samozřejmě neporušena.

Nejslavnější palačinkový závod se koná každý rok v Olney. Tradice sahá až do roku 1445, kdy v úterý zvon z kostela oznámil postní období. Jakmile tento zvuk uslyšely místní hospodyně, utíkaly do kostela s pánví, na které se stále smažila palačinka a oděné v zástěře a kuchařské čepici.

Zdroj: http://info-koktejl.cz/clovek-priroda/tradice-a-zvyky/britske-svatky-o-kterych-jste-mozna-neslyseli/