Nepracuji, na úřadu práce nejsem, podporu neberu, ale soc. a zdrav.poj. si platit musím, ale kolik ty částky jsou? Díky.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Platíte jen zdravotní pojištění.
Doba co nic nejste se vám nepočítá do důchodu.
Minimální výše pojistného pro rok 2011

  • 1080 Kč měsíčně pro OBZP – osoby bez zdanitelných příjmů

Pro osoby samostatně výdělečně činné platí strop vyměřovacího základu pro výpočet pojistného. Pro rok 2011 je stanoven na 72násobek průměrné měsíční mzdy, tj. strop je 1 781 280 Kč.

Další odpovědi
Jambalaya

Částky, které uvádí Miroslav, platí pouze pro zdravotní pojištění, tedy 1.080,–- Kč. Pro sociálku ale nejste pojištěn důchodově, tzn. léta, kdy nejste nic, se vám nezapočítávají jako odpracovaná. Lze však být samoplátcem i u sociálky.

S účinností od 1. 1. 2009 došlo k výraznému snížení minimálního měsíčního pojistného na dobrovolné pojištění: v roce 2009 činilo 1 649 Kč, v r. 2010 činilo 1660 Kč a v roce 2011 činí 1732 Kč měsíčně (v roce 2008 to byla částka 2 800 Kč, v roce 2007 částka 2 688 Kč).

Výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění se stanoví procentní sazbou z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však částka ve výši jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné v kalendářním roce, ve kterém se pojistné na důchodové pojištění platí. Za průměrnou mzdu se pro účely tohoto zákona považuje částka, která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu; vypočtená částka se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

Zdroj: http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm