lancerm

Nepodepsal jsem protokol o škodě jak dál postupovat?

Bývalý zaměstnavatel po mě požaduje náhradu škody za poškozené pneumatiky na služebním nákladním autě. Protokol o způsobení škody mě zaslali až čtyři dny po mém odchodu z firmy, neměl jsem vůbec možnost se k němu vyjádřit, tudíž v kolonce ,,vyjádření viníka" není nic uvedeno, pochopitelně bez mého podpisu, jelikož tento protokol jsem viděl až po otevření dopisu.
Mám podepsánu pouze obecnou zodpovědnost za svěřené věci, k této záležitosti jsem nepodepisoval žádné dokumenty.
Celý problém vznikl technickou poruchou, kterou jsem nemohl ovlivnit(unik vzduchu z brzdového systému a následné prodření pneumatik nevhodně umístěnými šrouby na vnitřní straně blatníku). Firma si zároveň auta servisuje, takže účelově do protokolu napsala, že se jedná o mou chybu. Jak jsem již uvedl, záležitost se stala cca tři týdny před podáním výpovědi z mé strany a předtím nikdo po mě nic nechtěl. Vše jsem obdržel až doporučeným dopisem s fakturou a protokolem v době, kdy jsem byl už zaměstnán u nové firmy. Prosím o radu jak postupovat v této záležitosti a jak se mohu bránit proti tomuto zmanipulovanému postupu mého bývalého zaměstnavatele. Platit fakturu samozřejmě nehodlám a chci ji vrátit s patřičným písemným vyjádřením jak uvádím výše.Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli.
Zaměstnavatel však musí zavinění škody zaměstnanci prokázat.

Bude-li po Vás zaměstnavatel chtít škodu vymáhat,
buáde si muset nechat udělat znalecký posudek
a pak se obrátit na soud.
(V případě obecné odpovědnosti musí zaměstnavatel prokázat Vaše zavinění.)

Jste-li si jist, že jste škodu nemohl způsobit Vy,
popište zaměstnavateli podrobně průběh události
a sdělte mu, že šlo o technickou poruchu,
kterou jste nijak nemohl ovlivnit.

Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Další odpovědi
Drap

Jedinou možností zůstává přizvat si soudního znalce a dokázat firmě opak a problém řešit soudně. Otázkou zůstává, zda nebude ekonomicky výhodnější uhradit vzniklou škodu.