maruš

Neplatné cestovní pasy.

Mám doma cestovní pasy,které jsou již 15 a 5 let neplatné.Někde jsem četla,že se mají někam vrátit nebo si je mohu nechat?

Nejlepší odpověď
standa

Nechat si neplatný pas určitě NEMŮŽETE !

Zajděte na úřad, který pasy vydává a zde jej odevzdejte.

Upozorňuji, že můžete být pokutována, neboť vaše jednání splňuje znaky přestupku dle přestupkového zákona (§ 46 zákona č.200/1990 Sb.)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/prestupky/cas­t2.aspx

§ 32/1.b) zákona o cestovní dokladech
„Držitel cestovního dokladu je POVINEN ODEVZDAT bez zbytečného odkladu neplatný cestovní doklad(…) orgánu příslušnému k jeho vydání, obecnímu úřadu pověřenému vedením matrik(…)“

Zdroj: http://www.sa­git.cz/pages/sbir­katxt.asp?zdroj=sb99­329&cd=76&typ=r

Další odpovědi
1popelka1

Vrátit se sice musí (tam, kde se vydávají), ale nic se nestane, když tak neuděláte.
Stačí říct, že jste jej z nevědomosti po době platnosti znehodnotila (zničila), podepíšete papír a žádnou pokutu neplatíte.

Zdroj: vlastní zkušenost z letošního roku

Michal Kole

Musí se vrátit. Pravděpodobně na úřad, který je vydal.