Neplatící nájemník

Pronajala jsem byt v osobním vlastnictví. Nájemníci neplatí nájem ani zálohu na elektřinu. Jak je lze vystěhovat? Poradí někdo? Neustále slibují nápravu ale nic se neděje.Sama nyní bydlím též v pronajatém bytě a placení dvou nájmů mě velice zatěžuje.Potřebuji situaci co nejrychleji vyřešit.

Nejlepší odpověď
standa

Důležité je CO máte sjednáno v nájemní smlouvě.

Obvykle nezaplacení už jednoho nájmu opravňuje pronajímatele nájemní vztah jednostranně ukončit.

Doporučuji, abyste nájemci napsala dopis, ve kterém ho vyzýváte k úhradě všech dlužných částek do termínu XXX (nejlépe do 3 dnů). V dopisu mu oznamte, že pokud tuto lhůtu nedodrží, tak mu předáte „oznámení o jednostranném ukončení nájemní smlouvy“, které je účinné ke dni převzetí tohoto ´oznámení´. Doporučuji, abyste kopii tohoto ´oznámení´ přiložila už k té výzvě o zaplacení dlužných částek.

Situaci, která by nastala až poté, co nebudou dlužné částky zaplaceny a nastanou účinky jednostranného ukončení nájemního vztahu, který nájemce nebude respektovat…, nyní nebude předjímat. Ale v zásadě půjde o podání žaloby na vyklizení bytu.

PavelKucera

Na úvod omluvte moji češtinu, nejsem rodilí mluvčí ČJ.

Předešlí příspěvěk není správně dlě Občanského zákoníku (OZ), který řeší otázku smluvních rezidenčních nájemních vztahů.

Dle OZ je min. výpovědní lhůta 3 měsíce. Dále, nelze jen tak dát výpověď. OZ vyjmenovává 9 důvodů, kdy lze dát výpověď – v pěti případech to lze udělat bez tzv. přivolení soudu, tedy výpověď nemusí jít přes soud. V případě neplacení, nájemce musí dlužit min. 3 měsíční nájmy, abyste jím mohla dát výpověď, která má min. lhůtu 3 měsíce. Ve výpovědi musí být sděleno důvod výpovědi, to že mají 60 dnů na odvolání a také to, že jím bude poskytnuto přístřeší (stačí domluva s ubytovnou, platí si to sami).

To že obě strany podepíšou nájemní smlouvu, kde je výpovědní lhůta třeba jeden měsíc či 7 dní po nezaplacení neznamená, že to je platné.

Jedná-li se o podnájemní smlouvu – budiž – tam máme podstatně větší volnost. Stanovíme-li zde 7 dní tak to platí.

Jinak jestli nájemce odešel s tím, že již dlužila 2 měsíce, tak celkově Vám dluží 5 měsíčních nájmů, jelikož i nájemce, dle OZ, má také povinnost dát 3 měsíční výpověď.
I ted, ve 2012, bych doporučil jít za právníkem, jelikož 5 měsíčních nájmů uz za to stojí. Zkuste tuto službu – http://guarenty-group.com/pravni-sluzby/ – cena za Váš případ bude 9000 Kč + DPH a nějaké malé soudní poplatky.