Kelt

Neovlivňují dopravní hračky na vysílačku jiný model?

Jsou auta na vysílačku, lodě, drony. Auto jezdí, dron lítá, loď plave a majitel má v ruce řídící jednotku nastavenou na určitou frekvenci. Ale když je tam jiný člověk, který má stejné auto, loď, dron a také to pouští, nemůže dojít k tomu, že se budou signály rušit, případně, že moji hračku může ovládat někdo jiný, nebo já jeho. Na nějaké soutěži, kde jsou stovky závodníků, by k tomu mohlo teoreticky dojít, ale je to i prakticky nemožné nebo není. Vysvětlí mi to někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Roman71

U starších RC souprav hrozilo, že si modeláři vzájemně budou „krást“ modely. Nicméně jde i o způsob kódování informací z vysílače do přijímače a druh modulace signálu.

Aby se toto nestávalo na soutěžích, byla dána jasná pravidla a kritéria provozování RC modelů. Například pro pásmo 35MHz AM byla vyhrazena pouze letadla, pro pásmo 40MHz FM prakticky všechny modely a taktéž pro digitální pásmo 2,4GHz.

U pásem 35MHz AM a 40MHz FM si museli modeláři předem sdělit číslo kanálu a dohodnout se, kdo a kdy bude svůj model používat. Při nerespektování tohoto pravidla by docházelo ke zbytečným kolizím.

U pásma 2,4GHz se toto neděje, protože RC soupravy vysílají na jednom kanále povely pro model, přičemž skenují postranní kanály a v případě obsazenosti nebo rušení si za provozu přecházejí na volné kanály, aniž by to člověk, který řídí model, jakkoliv postřehl. Totéž se děje, když v sousedství někdo pustí další RC soupravu na 2,4GHz úplně automaticky. Odpadá tak domlouvání se s ostatními modeláři o použitém kanálu.

Mezi jednotlivými pásmy 35MHz, 40MHz a 2,4GHz k rušení nedochází.

Další odpovědi
Kepler

Každé pásmo se dále dělí na „jemnější části“ nazývané kanály. Tyto kanály jsou důležité při provozování více modelů na jednom místě. Kanály musí být různé, nejlépe ob jeden kanál, aby nedocházelo k rušení signálu. Proto je velmi důležité vědět a hlídat si okolí provozu modelu, aby nedošlo ke zbytečné havárii modelu. Tato pravidla jsou zásadní mezi modeláři ve všech odvětvích modelářství.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/R%C3%A1di­em_%C5%99%C3%AD­zen%C3%BD_model

mzm

Jak bylo psáno, u MHz pásem se musí modeláři dohodout na pásmech. Třeba na letištích byl pultík, kde si příchozí „zabavil“ pásmo a na něm mu pak nikdo nelítal. (vsunul správný krystal do vysílačky a přijímače). Dnes 2,4GHz (Toto pásmo je volné kvůli mikrovlnkám :) ) si vyslílačky s přijímači řídí provoz sami. Je více komunikačních protokolů (DSSS, DSMx, FASST,…), vesměs všechno s přeskakováním frekvence v rámci cca 20-ti kanálů. Určitě nemůže na jednom místě provozovat své modely víc jak 20 modelářů s DMSx, určitě je problém, pokud je model na 2,4 GHz provozován v místě, kde je nějaký silný WiFi (mezi paneláky, kde má každá domácnost svou WiFi síť a teoreticky je možné, že může nastat problém, když jsou dva modeláři daleko od sebe a jejich létavec se dostane do silnějšího signálu toho druhého.

V poslední době se objevují ještě pásma 433 MHz pro ovládání a 5,8 GHz pro přenos videa.

Roman71

Ještě jsem si vzpomněl na takovou perličku..

Stále jsou v prodeji hračky na dálkové ovládání s pásmem 27MHz. Tady se používají snad obě modulace, ale pouze s výkonem do 100mW. Maximální dosah ve volném prostoru je maximálně 300 metrů. A ještě jedno významné omezení, protože je toto pásmo primárně určené pro CB radiostanice, jsou v tomto pásmu vyhrazeny pouze 4(!) volné kanály pro všechny RC modely.

Takže při koupi hračky pro své dítko raději vybírejte 40MHz pásmo, kde je k dispozici cca 60 volných kanálů. Nestane se vám, že si děcka vjedou do vlasů, až budou prohánět autíčka po hřišti.

Snad jsem na nic nezapomněl.. Detaily zodpovím na dotaz v soukromé zprávě :)

Kepler

Mosoj: citoval jsem Wikipedii, ty blablo. Jestli wiki uveřejňuje samé blablabla, co potom leze z tebe?