huxa

Není uvádění maximální kapacity zařízení klamáním spotřebitele?

Třeba 1TB HDD má povětšinou použitelných pouze 930GB, mobil s 16GB má uživatelsky použitelných 12GB, flashka o uváděných 8GB má použitených 7,5GB. Není to tedy klamání spotřebitele, případně minimálně údaj, pro který by šlo vypovědět kupní smlouvu?

Uvádění absolutní kapacity je velmi zavádějící a kupující nemůže vědět, kolik ve skutečnosti bude moci používat, jako když by udávali restaurace hmotnostní údaj zmraženého křehčeného masa, potom vám jej číšník upečené donesa a zjistíte, že 300g kuřata máte 100g kuřátečko.
Jestli pro toto nelze vypovědět kupní smlouvu, existují nějaké hranice? Třeba u toho 1TB disku, když bude použitelných pouze 500GB, bude to už pádný důvod?
Doplňuji:
gecco-Výrobce mi udal 1000GB, na PC se mi zobrazuje 930GB, nikde není o GiB ani zmínka. Dle tvé teorie by tedy musel PC zobrazovat v GiB, ovšem to nedělá.

Nejlepší odpověď
gecco

Je rozdíl mezi GB (běžnými uživateli používaná ´jednotka kapacity´ datového media) a GiB (výrobci/prodejci obvykle používaná ´jednotka kapacity´ datového media).
Tento problém se táhne od dob, kdy byla pro 1024 použita přepona „kilo“…
Rozumný uživatel ví (a umí si to spočítat) a nerozumnému to může být jedno (nebo se může rozčilovat, chce-li).
😉
Příklad „1TB disku, když bude použitelných pouze 500GB“ je mimo mísu…
Příklad s „kuřetem“ taky – gramáž masa (v jídelním lístku) je udávána v syrovém stavu a požadovanou gramáž po tepelné úpravě lze zjistit z norem pro teplou kuchyni (takže varianta, že kuchař udá hmotnost porce masa včetně kýble vody je postižitelná).
😉
Doplňuji:
1000 GB (= 1 TB) vs 930 GB?
😉
1 TB ≈ 0,931TiB…
A ano – máš pravdu, MS ´v tom´ dělá bo*del, už od dob DOSu totiž vytrvale počítá, že 1 kB = 1024 B…
😉

gecco

Nějak se tu ty moje příspěvky namnožily – nahlásil jsem je, doufám že to Admin brzy promázne…
😉

huxa

gecco-takže to není problém výrobců, ovšem problém softwaru za 2000Kč?

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

huxa

Jestli jsem to ovšem správně pochopil, microsoft uvádí čísla v GiB, nicméně má napsáno GB, tudíž to uvádí chybně, ne?
Používá chybnou předponu.

gecco

Ano, MS používá chybnou předponu – ze setrvačnosti…
´binary units´ byly standardizovány až v roce 1991 – http://en.wiki­pedia.org/wiki/Bi­nary_prefix .
___
Na druhou stranu – jak už jsem psal – poučený člověk ví a nepoučenému je to jedno (a nebo se poučí)…
😉

huxa

Dobře, děkuji za objasnění 🙂
___
To není žádná výmluva. Zkus říci fyzikovi, že ze setrvačnosti píšeš místo t T…

gecco

Nemáš zač…
😉
Fyzik – jasně…
Jenže když se budeš bavit s harwerářem o kilobajtu, bude jasné, že myslíte 1000 B.
Když se o kilobajtu budeš bavit s programátorem v binární soustavě, bude kilobajt 1024 B…
😉

huxa

Je v tom bordel…

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

gecco

Nejde ani o „problém software“…
😉
Jde jen o zmatení pojmů – ´dva´ používají jeden termín pro dvě rozdílné věci.
Pro výrobce HW – 1 TB = 1012 B, což je matematicky správně.
Pro MS – 1 TB = 1073741824 B (což je správně, pokud budu počítat, že 210=1 kilo)… MS prostě namísto ki požívá k, namísto Mi M, namísto Gi G…
___
S funkčností „softwaru za 2000Kč“ to nemá co dělat.
😉