Avatar uživatele
huxa

Není uvádění maximální kapacity zařízení klamáním spotřebitele?

Třeba 1TB HDD má povětšinou použitelných pouze 930GB, mobil s 16GB má uživatelsky použitelných 12GB, flashka o uváděných 8GB má použitených 7,5GB. Není to tedy klamání spotřebitele, případně minimálně údaj, pro který by šlo vypovědět kupní smlouvu?

Uvádění absolutní kapacity je velmi zavádějící a kupující nemůže vědět, kolik ve skutečnosti bude moci používat, jako když by udávali restaurace hmotnostní údaj zmraženého křehčeného masa, potom vám jej číšník upečené donesa a zjistíte, že 300g kuřata máte 100g kuřátečko.
Jestli pro toto nelze vypovědět kupní smlouvu, existují nějaké hranice? Třeba u toho 1TB disku, když bude použitelných pouze 500GB, bude to už pádný důvod?
Doplňuji:
gecco-Výrobce mi udal 1000GB, na PC se mi zobrazuje 930GB, nikde není o GiB ani zmínka. Dle tvé teorie by tedy musel PC zobrazovat v GiB, ovšem to nedělá.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: huxa

Zajímavá 0 před 3370 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Je rozdíl mezi GB (běžnými uživateli používaná ´jednotka kapacity´ datového media) a GiB (výrobci/prodejci obvykle používaná ´jednotka kapacity´ datového media).
Tento problém se táhne od dob, kdy byla pro 1024 použita přepona „kilo“…
Rozumný uživatel ví (a umí si to spočítat) a nerozumnému to může být jedno (nebo se může rozčilovat, chce-li).
😉
Příklad „1TB disku, když bude použitelných pouze 500GB“ je mimo mísu…
Příklad s „kuřetem“ taky – gramáž masa (v jídelním lístku) je udávána v syrovém stavu a požadovanou gramáž po tepelné úpravě lze zjistit z norem pro teplou kuchyni (takže varianta, že kuchař udá hmotnost porce masa včetně kýble vody je postižitelná).
😉
Doplňuji:
1000 GB (= 1 TB) vs 930 GB?
😉
1 TB ≈ 0,931TiB…
A ano – máš pravdu, MS ´v tom´ dělá bo*del, už od dob DOSu totiž vytrvale počítá, že 1 kB = 1024 B…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Nějak se tu ty moje příspěvky namnožily – nahlásil jsem je, doufám že to Admin brzy promázne…
😉

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

gecco-takže to není problém výrobců, ovšem problém softwaru za 2000Kč?

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Jestli jsem to ovšem správně pochopil, microsoft uvádí čísla v GiB, nicméně má napsáno GB, tudíž to uvádí chybně, ne?
Používá chybnou předponu.

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Ano, MS používá chybnou předponu – ze setrvačnosti…
´binary units´ byly standardizovány až v roce 1991 – http://en.wiki­pedia.org/wiki/Bi­nary_prefix .
___
Na druhou stranu – jak už jsem psal – poučený člověk ví a nepoučenému je to jedno (a nebo se poučí)…
😉

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Dobře, děkuji za objasnění 🙂
___
To není žádná výmluva. Zkus říci fyzikovi, že ze setrvačnosti píšeš místo t T…

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Nemáš zač…
😉
Fyzik – jasně…
Jenže když se budeš bavit s harwerářem o kilobajtu, bude jasné, že myslíte 1000 B.
Když se o kilobajtu budeš bavit s programátorem v binární soustavě, bude kilobajt 1024 B…
😉

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Je v tom bordel…

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Nejde ani o „problém software“…
😉
Jde jen o zmatení pojmů – ´dva´ používají jeden termín pro dvě rozdílné věci.
Pro výrobce HW – 1 TB = 1012 B, což je matematicky správně.
Pro MS – 1 TB = 1073741824 B (což je správně, pokud budu počítat, že 210=1 kilo)… MS prostě namísto ki požívá k, namísto Mi M, namísto Gi G…
___
S funkčností „softwaru za 2000Kč“ to nemá co dělat.
😉

před 3370 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek