Santini

Není tohle kopírování?

Kamarád píše knihu o smyšleném vesmíru. Je tam hodně planet a národů a dva znepřátelené rody a jeden vyvolený. Může takovou knihu psát nebo jenom kopíruje Star Wars?

Nejlepší odpověď
tomovka

Podle toho jak to píše. Tos nečekal, co? Napsat si může každý to, co chce, klidně se na papír můžeš i vyzvracet, a všem to může být jedno. Kolik má stránek? Jestli jen pár, ale furt o tom mluví, nejspíše jí ani nedokončí. To záleží na podpoře, kterou mu poskytne okolí – buď to bude mít sice otřepané, ale originálně podané, a ostatní ho v tom budou díky tomu podporovat, nebo to bude jen nějakej podivnej odvar scifi tlachů, na kterej se nikdo dobrovolně nepodívá, pokud ho k tomu nedonutíš.

Jde o to, že je to sice převzatý nápad, ale může být jinak podaný – třeba nápad Pána Prstenů (vyvolený, který musí něco udělat, jinak se stane to a to, motiv cesty) je docela častej, dokonce byl i před vydáním první knížky už nějak jinak zpracovanej. Takže pokud to napíše přesně v tom principu, jen změní nějaké jména, tak to bude spíš špatné převyprávění. Ale pokud to napíše originálně, tak to může být dobré.

Takhle to chápu já.

Další odpovědi
Dochy

Už od dob A.Christie všichni vědí, že vrahem je zahradník. Přesto se stále píšou další detektivky. Pokud jedné co o jeho tvorbě víš je to, že je tam hodně planet a národů a jeden vyvolený, těžko můžeš usuzovat na plagiát. Tohle najdeš asi tak v 10% sci-fi děl a pokud bys vynechal tu spoustu planet, tak to pokryje asi 10% všech románů.

ivzez

Není to kopírování.

Funna

proč by nemohl?…je to jen základní zápletka…záleží na tom, jestli to bude poutavě a čtivě napsané…to je kouzlem knížky…a to co jsi napsal mi okamžitě připomělo kultovní román Duna od Franka Herberta…a ten dostal za něj ceny Nebula a Hugo, což jsou ve světě sci-fi Oskaři .-)…

Reezo

Spíš bych řekl, že myšlenku někoho jiného si přetváří do své podoby… Dost lidí nemá dostatečně velkou fantazii a je tu možnost, že naberou inspiraci u konkurence třeba.

led

Záleží od spôsobu a množstva použitých prvkov. Ak sa knihy venujú jednej tématike, napríklad sci-fi, zákonite pri tom veľkom nožstve literatúry sci-fi nájdete v dielach rôznych autorov rovnaké, či zhodné prvky.
Podobnú otázku bysom mohla dať o troch svätých knihách (Tóra, Biblia, Korán) troch veľkých svetových monoteistických náboženstiev (judaizmus Tóra, kresťanstvo Biblia, islam Korán), ktoré podobným spôsobom pojednávajú a hlásajú vieru v jedného boha.
Alebo tieto knihy neskorších náboženstiev (Biblia, Korán) vznikli nezávisle na sebe a sú to čisto originály, alebo sú to kópie? Veď vo všetkých troch knihách nájdeme veľa spoločných prvkov. Spomína sa tu dokonca aj národ vyvolený. Je teda Star Wars kopírovanie niektorej, prípadne všetkých týchto svätých kníh. Vieme predsa, že sväté knihy (Tóra, Biblia, Korán) autori napísali po podrobnom štúdiu starších náboženských náuk. Ano, aj Tóra nevznikla z ničoho.
Prorok Mohamed vo svojom diele priznáva, že svoj Korán napísal po podrobnom štúdiu Tóry a Biblie.