Není přísloví „nevstoupíš dvakrát do téže řeky“ s „dobří holubi se vracejí“ tak trošku kontroverzní?!

Doplňuji:
Proč jsem napsal tuto otázku!Spolupra­covník,který před pár lety při odchodu ze zaměstnání prohlásil,že se už nikdy zpět nevrátí,ale po delší době změnil názor a je zase tam,kde byl!

Nejlepší odpověď
annas

Nevstoupíš do téže řeky je citát, který vyslovil fiilozof Herakleitos. S tím souvisí i další jeho výrok Pantha rei – vše plyne. Je to konstatování toho, že řeka se mezi prvním a druhým vstupem proměnila, že není tou samou řekou, protože je v ní už jiná voda. Do téže řeky dvakrát vstupujeme i nevstupujeme – jméno řeky totiž trvá, ačkoli voda už odtekla. Tuto mooudrost nepovažuji za kontroverzní, protože vždy mezi prvním a druhým vstupem kamkoliv uplyne určitý čas.

Dobří holubi se vracejí – jsou tak vycvičení, že najdou svůj domov. V říši člověčí však neplatí, že vždy se vrátí na svá místa jen dobří jedinci…

Další odpovědi
anonym

Jsou to dvě různá přísloví a každé řeší něco jiného.
To první se vztahuje k opakování se stejné situace. Dvakrát se odehrát úplně totéž nemůže. Mění se okolnosti, doba, krajina, interiér a hlavně lidé.
To druhé se vztahuje k místu. Ne nadarmo se říká, že pachatel se vrací na místo činu, a to i v dobrém smyslu slov. Má-li člověk k nějakému místu vazbu, touží se tam vrátit.

Drap

Proč by mělo být?Podle mne určitě ne.Řeka je myšlena jako čas, pocity a pod. Holubi jsou o vztahu k určitému místu a o pocitech s ním spojených.