Není nějaký způsob, jak si zapamatovat rozdíl mezi sudými a lichými čísly?

Podle psychologa mám lehkou diskalkulii, a tak mám celkem problémy s matematikou… Největší problém mi však dělá si zapamatovat rozdíl mezi sudými a lichými čísly :( Nemáte nějaký trik, kterým si to lépe zapamatovat..?
Doplňuji:
právě že mi to nejde zapamatovat tímhle způsobem, jakože sudá se dají dělit a lichá ne… a když už to vím, tak vždy jen na pár dnů a pak to zase zapomenu nebo popletu :(

Nejlepší odpověď
bolak

Čísla jsou buď sudý nebo lichý a jeden typ je dělitelnej dvěma a ten druhej ne, to si musíš pomatovat :)

Jako pomůcku si můžeš zvolit třeba počet znaků.
sudý – 4
lichý – 5
Čtyřka je dělitelná dvěma bezezbytku (to snad zvládneš i s diskalkulií ;)), tudíž je sudá a stejně tak všechny ostatní čísla, který jdou rozpůlit (2,6,8,10,12,14…). Když rozpůlit nejde, tak je číslo lichý.

Nebo jiná možnost, lichý začíná na písmeno „l“ a to vypadá jako jednička, proto je jednička lichá. Čásla jdou po sobě na střídačku sudá, lichá, sudá, lichá,… takže když je jednička lichá, dvojka bude sudá, trojka bude lichá, čtyřka bude sudá, atd.

Nebo si pamatuj že na jedný ruce máš lichej počet prstů, když si je spočítáš, tak pokud se na tobě nevyřádila příroda, měla bas jich tam najít 5.

Nebo si vymysli mnemotechnickou pomůcku, třeba „pár sudů“ (představ si ho, dva sudy). Pár jsou dva a sudy, jako sudý, tudíž sudý jsou čísla dělitelný dvěma – 2,4,6,8,10…

třeba…
Doplňuji:
jinak myslím že tohle nijak s diskalkulií nesouvisí, mně se to pletlo až do dvaceti, kdy sem zjistil že kůň je lichokopytník, protože má na každý hnátě jedno kopyto :)

teď už sem postoupil na vyšší level a nějak sem si natlačil do hlavy že sudá je 2 a mám vyhráno… a to mi jinak matika celkem jde, takže si myslím že tímhle to nebude.. stejně tak sem měl totiž problém zapamatovat si kde je západ a východ, to sem se taky naučil až v 16ti letech :), kdy nám učitelka na zemáku sdělila že francie leží v západní evropě a já si všim, že na mapě evropy je francie docela vlevo…tak vod tý doby vím že vlevo je západ :)) .. jinak sever vím, ten je nahoře a jih si odvodím :)

Další odpovědi
klaruška

sudá čísla jsou násobky 2 ten zbytek jsou lichá

manon

Čeština je v tomto směru lehce nevlídná a zbytečně komplikovaná – spousta jazyků nese už v názvu, zda jde o párová – sudá (dělitelná dvěmi) nebo nepárová – lichá (nedělitelná dvěmi) čísla. Jak si zapamatovat, která jsou která – aby člověk ty skupiny nezaměnil – ovšem nevím. Představ si vždy „dva sudy " – v jednom pivo a v jednom víno – jsou dva a tím je vše dál "sudé“ :)

Alesh

Slováci to mají snazší: sudý = párny, lichý = nepárny (pár tvoří vždy dvojice)

Tobě jde spíš o mnemotechnickou pomůcku, než o vysvětlení, o co se tu ostatní pokouší. Je mi jasný, že nejsi debil, abys to nechápala, když si tu definici přečteš, dělá ti jen problém to správně přiřadit, když nemáš definici u sebe, co třeba toto:

dle definice je sudé číslo dělitelné dvěma (2, 4, 6…), slovo „dvěma“ začíná na „d“, slovo „sudé“ obsahuje „d“, slovo „liché“ nikoli, čili pomůcka „suDé – Dvě“.

panxnotdead

Sudý- to poslední číslo jde vydělit 2
Lichý-poslední nejde vydělit 2
Např: sudý: 2782, 18,20, 166
lichý: 11, 13, 177, 2889

LukasP

Co třeba jednoduše, že prostě lichá čísla nejdou rozdělit na dvě stejné části?

mosoj

Nevím co to je. Ale nějak nemohu pochopit že si někdo nemůže zapamatovat pět čísel 0, 2, 4 , 6, 8. Pokud jsou na konci je to vždy sudé číslo.
Doplňuji:
Jakou mnemotechnickou pomůcku na to použiješ je už jenom na tobě. To nikdo za tebe nevyřeší, byť se snaží sebe víc !!!!

Lenča59

takhle:
sudé: 4 kamarádky – v autobuse můžou sedět maximálně 2 lidi vedle sebe:holky se rozdělí po dvou a každá sedí s někým
liché: 3 kamarádky: v autobuse můžou..........: jedna bude sedět sama.

Takže lichá čísla nikdy nejdou rozdělit na dvě stejně poloviny.. Samozřejmě každé číslo jde rozdělit na půlku např. polovina ze sedmi je 3,5 , ale desetinná čísla už se takhle nepočítají =) stačí si zapamatovat:
sudé:2,4,6,8,1­0,12,14,16,18,20­..-začínej od 0 a vždy přičti 2
liché:1,3,5,7­,9,11,13,15,17,19,21,23,­25.. začínej od 1 a vždy přičti 2

Nikdo neumí extrémně velká čísla ;)

bolak

mosoj: já bych řek že si těch pět čísel pamatuje, akorát prostě někdy neví, jestli těch 5 číslej je sudejch nebo lichejch…

My měli na základní škole matikářku, a ta mě říkala Pavlíku a řek sem jí to 100× že se tak nejmenuju, a stejně druhej den přišla před hodinou k mý lavici a řekla mi „Pavlíku, napiš prosimtě na tabuli datum.“ Nebo jinej příklad, nechutná mi voříšková čokoláda, už od 3 let, kdy jsem se do ní prvně zakous a stejně mi ji rok co rok všichni dvaj jak k svátku, tak k narozeninám. Dokonce letos k vánocům sem dostal celý rodinný balení voříškovejch čokolád. Někdy mám pocit že mi to dělaj naschvál :) ale asi to tak není. Prostě spoustě lidem se něco plete, a jí se plete zrovna tohle.

bolak

manon: tak tos mě dostala :D , a neopisoval sem..

manon

:) To je v pořádku, takové věci se stávají.